/autor Jan Marek Ka/ 

Nie będzie przesadą z mojej strony, jeśli zaryzykuję stwierdzenie, że za kilka lat będziemy wspominać rok 2015, jako czas wielu zmian w komforcie życia dla mieszkańców Biedruska, a także zmian w zarządzaniu miejscowością. Dzięki zaangażowaniu wielu osób, władz gminy, powiatu oraz biznesu  wreszcie zaczęło być widać, że do Biedruska spłynęła moc głównie pozytywnej energii.

Wśród podmiotów zaangażowanych w rewitalizację Biedruska nie wymieniłem wojska, gdyż takich działań z udziałem armii prawie nie zaobserwowałem. Wojsko zaangażowało się w remonty własnej infrastruktury i raczej trudno odnotować jakąś jego większą aktywność na rzecz całej miejscowości. Agencje wojskowe zbywają różne nieruchomości  w Biedrusku, naprawiają ogrodzenia, ale raczej nastąpił już wyraźny rozdział zakresu kompetencji i zaangażowania władz cywilnych i wojskowych. I chyba jest to dobre podejście, skoro Biedrusko nie jest już od wielu lat garnizonem zamkniętym. Aczkolwiek w wielu działaniach współpraca jest pożądana i chyba owocna.

Zmienia się przestrzeń wokół nas, zmieniają się poglądy, zaangażowanie i mentalność mieszkańców. Ja ze swojej strony postaram się przypomnieć, co zmieniało się w przestrzeni Biedruska w roku 2015 i co udało mi się utrwalić na zdjęciach podczas moich spacerów.

Spacer pierwszy.

1

 1. Skokiem cywilizacyjnym roku 2015 było powstanie nowych boisk sportowych.

2

2. Wybudowano boiska do wielu dyscyplin, gier, imprez. Link do artykułu na ebiedrusko.pl.

3

3. W parku doczekaliśmy się wymiany nawierzchni alejek.

4

4. Nową nawierzchnię otrzymała też pieszojezdnia na trasie z osiedla do szkoły, jednostki wojskowej, apteki, kościoła.

5

5. Przykład gdzie biznes pozytywnie łączy się z oczekiwaniami mieszkańców. Tu rewitalizacja wypada dobrze,  choć w kontekście nowego centrum Biedruska to wciąż półśrodki. TUTAJ link do artykułu o nowym centrum Biedruska. Mamy sklep, kwiaciarnię i długo wyczekiwaną pocztę TUTAJ link do artykułu o otwarciu poczty.

6

6. Motylarnia – tak powinny wyglądać renowacje i adaptacje rewitalizowanych  budynków. To mi się podoba, choć szkoda, że rozebrana została wiata nad starą wagą. Widać nie pasowała do koncepcji.

7

7. Idąc ulicą Chludowską widzimy, że rozbudowa osiedla Natura trwa, następują jej kolejne etapy.

88. Za sprawą nowych budynków zmienia się też charakter ulicy Chludowskiej.

9

 1. Po drugiej stronie ulicy Chludowskiej też budowa domów , choć na razie z mniejszym rozmachem.10

10. Przed garażami skręcam w ulicę Kamienną – po wykonaniu w tym roku nowej nawierzchni z płyt, aż ciśnie się na usta inna nazwa ulica – ale może za daleko wybiegam oczami wyobraźni. Nie zmienia to faktu, że ta ulica ma teraz nazwę, nawierzchnię i na ten moment żadnego mieszkańca.

11

11. Zastanawiam się nad trwałością takich nawierzchni z płyt betonowych i komfortu z ich korzystania. W tym miejscu to może i dobry kompromis kosztów i efektów inwestycji.

12

12. Gdyby ktoś nie wiedział, gdzie w Biedrusku jest ulica Piaskowa – to proszę bardzo, służę informacją – ta ulica odchodzi od Kamiennej i jest równoległa do Chludowskiej , powstają przy niej nowe domy.

13

 1. Trudno nie odnieść wrażenia przebywania na bieżni lub na kręgielni …
  14
 1. Żegnam ulicę Kamienną , z tego skrótu czasami korzystałem w 2015 roku.15
 1. Moje „tory” odnajduję na ulicy Rubinowej, która w mijającym roku też doczekała się nowej nawierzchni. Z oceną tego rozwiązania proponuję poczekać może rok, może dwa. Jest zdecydowanie lepiej niż było, tylko czy to ma być rozwiązanie docelowe, czy też tymczasowe?16
 1. Tak wygląda ta nawierzchnie w mokre dni. Nie da się ukryć, że można przejść suchą stopą a i samochody już tak się tu nie rozpędzają, kierowcy muszą się skupiać na „torach”. Taki układ płyt uczy grzeczności – gdy jadą dwa samochody z przeciwka, ktoś musi ustąpić, zjechać na bok.17
 1. Na osiedlu Kamieni Szlachetnych w tym roku wreszcie pojawiło się dużo nowych lamp.18

18. Wracam na Rubinową, „tory” same prowadzą dalej.

19

19. Dochodzę do ulicy Zjednoczenia, a tu nowa tegoroczna inwestycja. A w zasadzie jej pierwsza odsłona bo budynków ma powstać więcej.

20

20. Musi to być dobra lokalizacja, skoro pomiędzy kolejnymi spacerami widać taki postęp prac. Nowi mieszkańcy Biedruska wkrótce się tu pojawią.

21

21. Kolejna chyba udana tegoroczna inwestycja komunalna. O nowych śmietnikach więcej czytaliśmy w artykule na eBiedrusko – LINK.

22

22. Nawierzchniowych rewolucji ciąg dalszych, uliczki osiedlowe otrzymały nowe dywaniki asfaltowe.

23

23. Przy okazji wypiękniały też chodniki.

24

 1. Jeszcze trochę „czarnych” nowości.25
 1. Nie ma dziur w ulicy, spękań, jest równiej i bardziej estetycznie niż było wcześniej. Ta inwestycja Urzędu Gminy była długo oczekiwana i zbytnio nie ma co nią narzekać, bo pomijając drobne szczegóły wypadło dobrze. Jak z każdą nową nawierzchnią – im dłużej nie będzie się o niej mówić, tym wyrazi się większe uznanie dla jakości robót. Jeśli jednak coś było nie tak, to jeszcze jest okres gwarancji prac.
  26

26. A tu nielubiana przeze mnie tablica. Dlaczego jej nie lubię – pisałem kiedyś artykuł na eBiedrusko.pl, tylko gdzieś go błąd 404 pochłonął w wirtualnej czeluści. Mam nadzieję, że wirtualny artykułożerca o imieniu 404 odda go wreszcie portalowi. Są deklaracje władz lokalnych, że w przyszłym roku tablica zostanie poprawiona, a ja i tak proponuję, aby ustawić jeszcze jedną na ulicy Ogrodowej nieopodal skrzyżowania z Poznańską.


Spacer drugi.

27

27. Drugi spacer zaczynam przy ulicy Leśnej, tuż za granicą poligonu. I tu pojawiła się chyba ostatnia w tym roku gminna inwestycja.

28

28. Wzdłuż ulicy 7 Pułku Strzelców Konnych zakończono przy skrzyżowaniu z ulicą Leśną budowę chodnika, dla pieszych będzie bezpieczniej. Niestety wielu „cywilnych” kierowców po wyjeździe z poligonu lubiło w tym miejscu sprawdzać swoje prędkościomierze. Pojazdy wojskowe tak nie szarżują.

29

29. Z nowego chodnika widać, że coś tu się zmienia w okolicy w porównaniu do lat ubiegłych . W końcu wycięcie 160 drzew i mnóstwa krzewów nie mogło zostać obojętne dla otoczenia. O tej sprawie czytałem w artykule na eBiedrusko LINK – tu zdrowy rozsądek przegrał z piłami i toporami.

30

30. Nowym chodnikiem dochodzę do osiedla Natura.

31

31. To osiedle deweloper buduje od lat i to od razu z ulicami oraz pozostałą infrastrukturą.

32

32. Efekt finalny jest taki, że klient musi zapłacić więcej za mieszkanie, ale nie czeka aż ktoś (w domyśle gmina) wybuduje ulicę, kanalizację, czy oświetlenie.

33

33. Konkurencja działa, każdy z deweloperów ma swoje pomysły na sprzedaż. Decyduje rynek, czyli w ogromnym skrócie gusta i portfele nabywców.

34

34.Przespacerowałem się do końca ulicą Kasztanową. Chodniki są równe, ale jazda rowerem po ulicy z kostek nie jest już tak przyjemna.

35

35.Na samym końcu Kasztanowej rozpoczęto w tym roku budowę kolejnego segmentowca, co oznacza ni mniej, ni więcej tylko tyle, że ulica Kasztanowa będzie musiała być wydłużana w kierunku do Chludowskiej i kiedyś w przyszłości będzie tu przelotowy przejazd.

36

36.Budowa kolejnych nowych domów związana jest z rozbiórką starych garaży i magazynów, których z uwagi na ich szpetny wygląd i taki sam stan, wcale nie jest mi żal.

37

37. Wracam na osiedle i tu chyba płot stoi na przeszkodzie, aby ulicę Klonową przebić do ulicy 7 Pułku. Zdziwiło mnie jednak coś innego – tu na Klonowej jest sam beton ! Za plecami zostawiłem ostatnie klony, a tu nawet nie ma miejsca, gdzie drzewa można by posadzić.  Gdzie ta Natura? Na szczęście w innych częściach osiedla drzew i krzewów jest zdecydowanie więcej.

38

38. Nazwę tej nowej ulicy musiałem sprawdzić na mapie, bo gdy tu spacerowałem nie było jeszcze tabliczek z nazwami ulic. Akacjowa – to też adres dla nowych mieszkańców Biedruska. Zastanawia mnie, czy nie popełniono tu błędu z intensywnością zabudowy. Gdy wszystkie lokale będą już zamieszkałe, to na mój gust będzie brakowało miejsc parkingowych. Jak na razie, nie zauważyłem ani jednej akacji na tej ulicy. Być może będą wsadzane po zakończeniu budowy.

39

 1. Podążam w kierunku Chludowskiej, jak do tej pory nie powstała nawierzchnia ulicy Lipowej w tym miejscu.40

40. A może źle napisałem, od 2015 roku jest przejazd tymczasowy po ulicy nieurządzonej. Skoro powstało przy Chludowskiej skrzyżowanie to powinny być postawione jakieś znaki drogowe informujące o podporządkowaniu  ruchu. A jeszcze mi się takie spostrzeżenie nasuwa. Przy jedynym wjeździe na osiedle od strony ulicy 7 Pułku są znaki strefy zamieszkania ograniczające prędkość i ruch. Jeśli ktoś wjedzie na to osiedle tym prowizorycznym wjazdem ( czego mu nikt nie zabrania) będzie uważał, że żadnych ograniczeń nie ma. Tu chyba ktoś powinien zareagować dopóki nie doszło jeszcze do żadnych przykrych zdarzeń.


Spacer trzeci.

41

41. Przy okazji budowy kanalizacji ulica Świerczewskiego doczekała się gruntownej przebudowy wraz ze zmianą organizacji ruchu. Teraz jest jednokierunkowa ,możemy nią jeździć tylko w kierunku do ronda. I tu nasuwa mi się pomysł, aby nasze w – sumie nowe rondo – w jakiś sposób nazwać. Temat do dyskusji, ale wydaje mi się, że dobrych pomysłów znajdziemy w Biedrusku wiele. Może to być rondo imienia Bitwy pod Grunwaldem albo Wojska Polskiego – albo Jasia i Małgosi, czy innych skrzatów. Celowo napisałem przekornie,a może pomysł „chwyci”. Mamy już ulicę Powstańców Wielkopolskich więc akurat ta propozycja odpada.  Po lewej stronie mijam baraki, które już nie należą do wojska, a ich przeznaczenie jeszcze nie jest znane.

42

42. Co do pomysłów naszych projektantów ulic nie chciałbym się rozwodzić, ale niech ktoś mi powie, czy każda zatoczka wymaga znaku informującego o parkingu ? A cóż innego w tych zatoczkach mogą robić kierowcy, jak nie parkować auta ? Stawianie zbędnych znaków drogowych, to już chyba jakaś nasza narodowa przypadłość.

43

43. W 2015 roku nastąpiła również zmiana proboszcza parafii św. Wawrzyńca o czym informowało eBiedrusko LINK. Na budynku kościoła pojawiła się nowa tablica ufundowana przez jednego z mieszkańców.

44

 1. W mijającym roku gmina nabyła budynek starej stołówki.45

45. Czy ten budynek przetrwa, czy będzie modernizowany, rewitalizowany – o tym dowiemy się, gdy urzędnicy gminni podejmą wiążące decyzje. Ostatnie wskazania były dla budynku raczej złe, być może powstanie tu parking.

46

46. Ulica Ogrodowa. Widać, jak korzystnie wygląda nowa nawierzchnia, nowe chodniki. Przy okazji budowy kanalizacji wypiękniała ulica. Efekty tej budowy zaliczam gminie na duży plus, choć uciążliwości w trakcie realizacji odczuwaliśmy aż nadto.

47

 1. Ostatnim punktem trzeciego spaceru było miejsce po starej pływalni. Co tu powstało wszyscy wiemy. Obiektywnie patrząc, to zaniedbane i niszczone miejsce rekreacji – jakim była zburzona niedawno pływalnia – wykorzystano na cele handlowe. Efektem rewitalizacji tej przestrzeni była całkowita zmiana funkcji terenu. Czy słusznie ? Każdy ma prawo do swojego zdania.

Spacer czwarty.

48

 1. Sama ulica Ogrodowa już wypiękniała, natomiast obiekty w jej otoczeniu stanowią prawdziwe wyzwanie, w tej okolicy będzie się jeszcze działo…49

49. Ulica Ogrodowa otrzymała po wybudowaniu kanalizacji nową nawierzchnię, krawężniki.  Chciałoby by się napisać „a u nas już rośnie trawa”.

50

 1. Czy stare kasyno odzyska tak samo pełnię blasku, jak to się stało z Pałacem? Wyzwanie jest wielkie. Oczekiwania również.51

51. Kiedyś obiekt spełniał role reprezentacyjne ….

52

52. Trudno będąc na spacerze nie podejść do naszego pomnika, różne przychodzą mi tu do głowy refleksje. Miejsce pamięci narodowej, a może powód do dumy, a może problem architektoniczno –lokalizacyjny urzędników ? Jedno jest pewne, w tym miejscu pomnik już długo stał nie będzie.

53

53. Ulica Powstańców Wielkopolskich, analogicznie jak Ogrodowa wypiękniała za sprawą budowy kanalizacji.

54

54. Mały spacer przez las i dochodzimy do kolejnego nowego kompleksu szeregowców w Biedrusku. W 2015 roku osiedle Jesionowe zaczęło się rozrastać z dużym impetem. Jak do tej pory jednak, za budową domów nie nadąża budowa ulic dla obsługi mieszkańców, za to jest bardzo blisko do marketu.

55

 1. Z planów dewelopera wynika, że może tu powstać stosunkowo rozległy kompleks mieszkaniowy.

Spacer piąty.

Poniżej przedstawione zdjęcia może będą przydatne w przyszłym roku, do zilustrowania zachodzących zmian w kolejnym już 2016 roku.Są to miejsca, gdzie spodziewać się można rozpoczęcia inwestycji – głównie mieszkaniowych.

56

 1. Działka przy ulicy Błękitnej jest przeznaczona w planach zagospodarowania przestrzennego pod budownictwo mieszkaniowe.57

57. Wydaje się, że jest to dobra lokalizacja pod budowę domów, teren jest dostępny, dogodny dojazd asfaltową ulicą, jedynie linia energetyczna wymaga przebudowy. W sąsiedztwie osiedla Błękitny Staw może powstać nowe osiedle mieszkaniowe.

58

58. A to lokalizacja przy ulicy 7 Pułku Strzelców Polnych, ta działka też ma potencjał do zabudowy. Niedawno gmina sprzedała ten teren deweloperowi, który chce ten teren zabudować

59

59. Zdjęcie innego fragmentu tej samej działki, gdzie deweloper zaczął już przygotowania do nowej budowy i był zmuszony je zawiesić, bo zapomniał zalegalizować wycinki drzew. Najprawdopodobniej wcześniej, czy później i tu powstaną domy, choć pozostawienie lasu mieszkańcom bardziej by odpowiadało.

60

60.Te tereny są od dawna przewidziane pod kontynuację budowy osiedla Natura. Należy się spodziewać, że jeśli utrzyma się koniunktura na rynku nowych nieruchomości, to i tutaj pojawią się nowe domy.

61

61.To samo dotyczy przedłużenia ulicy Akacjowej, gdzie sukcesywnie stare baraki są zastępowane nowymi domami.

62

 1. Należy się również spodziewać rozbudowy osiedla Jesionowego. Kolejne budynki będą powstawać co raz dalej od ruchliwej ulicy Poznańskiej i sąsiedztwa marketu, co będzie powodowało wzrost atrakcyjności kolejnych domów.63
 1. Na osiedlu Kamieni Szlachetnych pozostało jeszcze kilka niezabudowanych działek. Taki stan chyba nie będzie trwał długo, bo kolejni inwestorzy doceniają walory tej lokalizacji i rozpoczynają swoje budowy.64
 1. Okolice „Kuźni”. Tu ma powstać nowa szkoła. Z uwagi na plany zmiany systemu szkolnictwa w Polsce, temat budowy szkoły został przez gminę wstrzymany. To samo dotyczy przedszkola i biblioteki, bo wszystkie te instytucje miały być skupione w jednym kompleksie.65

65. Z budową szkoły jesteśmy jak na razie na etapie „ściernisko”…

66

66. No cóż , starej pralni już nie ma. Skoro rozbiórka poszła sprawnie, to możemy się spodziewać, że nowa zabudowa powstanie tu również szybko.

67

67.Powoli Chojnica zaczyna nam wyrastać na miejsce kultowe dla pasjonatów historii, spacerów, rowerów, kręcenia filmów czy robienia zdjęć. Oczekujemy, że będą tu prowadzone niezbędne prace zabezpieczające zabytek, tak aby kolejne pokolenia mogły odkrywać jego tajemnice.

W swoich pieszych spacerach w 2015 roku nie dotarłem z aparatem w okolice Łysego Młyna, a w zasadzie na granicę Biedruska z Radojewem. Latem wykonano tam bardzo ważną modernizację na drodze powiatowej, gdzie zamontowano bariery ochronne w pasie rozdziału tejże drogi. Ma to skutkować zmniejszeniem się ilości wypadków w tym miejscu. Komentowaliśmy utrudnienia związane z tym remontem, ale nie starczyło nam zapału, aby medialnie docenić zaangażowanie powiatu poznańskiego w poprawę bezpieczeństwa na drogach.

I jeszcze jedno miejsce pominąłem przy okazji tego artykułu. Jest nim Pałac w Biedrusku. Działania podejmowane przez obecnego właściciela obiektu na rzecz jego renowacji  i udostępniania społeczeństwu są tak pozytywne, że zasługują na osobne opracowanie, czy wywiad.

/autor: Jan Marek Ka/ 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Pogoda dla Biedruska
20°
bezchmurnie
wilgotność: 60%
wiatr: 4m/s płn. - płn. wsch.
Weather from OpenWeatherMap
Przekaż 1 procent na Drużynę Harcerską z Biedruska