Ciąg dalszy …

W opracowaniu z dnia 22 lutego 2020 roku opublikowanym na niniejszym portalu napisano:

„Od kilku lat na stronach www.ebiedrusko.pl; pojawiają się artykuły głównie przybliżające tematykę historyczną, związaną z naszą miejscowością i okolicą. Przede wszystkim te w cyklu opracowań: Widziane z Biedruska. Tym razem zmiana w temacie cyklu, – Wysłane z Biedruska”.

Warto wrócić do treści artykułu „Wysłane z Biedruska. FELDPOST”, po czym poznać sugerowany ciąg dalszy prezentowanych kart pocztowych. Zaproponowany tematycznie cykl był i pozostaje propozycją podzielenia się z nami kartami pocztowymi, fotografiami, mapami bądź innymi historycznymi i rodzinnymi pamiątkami związanymi z Biedruskiem. Niech wyjrzą z domowych albumów i szuflad oraz wzbogacą naszą wiedzę, a tym samym powiększą zasoby archiwalne portalu.

(poniżej przypomnienie artykułu z 2020 roku – aby wejść, kliknij w tytuł lub zdjęcie)

_____________

Wysłane z Biedruska. Za pośrednictwem pruskiej poczty polowej poszły w świat kolejne karty pocztowe. Po 108 i 109 latach tutaj wróciły. Tym razem proponuję poznać dwie z nich, świeżo nabyte. Prawdopodobnie nieznane, a zapewne niepublikowane.

Oto one:

– 1914 roku

Zdjęcie wykonano przed wejściem do głównej wartowni. Na posterunku wartownik, w towarzystwie zmiany i dowódcy warty z werblistą, o czym świadczy strój jednego z nich i ilość karabinów na stojakach. Umundurowanie, służbowe w całej okazałości z charakterystycznym hełmem wyróżniającym pruskich żołnierzy.

Kartę napisano 22 lipca 1914 roku, a wysłano 23 lipca 1914 roku. Warto zwrócić uwagę na adres odbiorcy i podane daty. To niespełna tydzień przed wybuchem I wojny światowej.

28 lipca 1914 roku wybuchła I wojna światowa, która po 123 latach zaborów doprowadziła 11 listopada 1918 roku do odzyskania niepodległości przez Polskę. Jednak do przejęcia OC Warthelager przez powstańców wielkopolskich przyszło poczekać do 31 grudnia 1918 roku.

– 1915 roku

Zdjęcie wykonano przed …? Niestety, to może być każde miejsce na terenie obozu. Można przyjąć, że jest to fotografia pamiątkowa. Czy okolicznościowa? Prawdopodobnie nie, bo umundurowanie jest zróżnicowane i odbiega od galowego, a nawet wyjściowego. O ile czapki i kurtki są jednolite to już ze spodniami i butami bywa różnie. Siedzący w środku, to prawdopodobnie dowódca. „Wyelegantowany” z widoczną wstążką medalu.

.

Kartę napisano 27 czerwca 1915 roku, a wysłano 28 czerwca 1915 roku. I tym razem warto zwrócić uwagę na adres odbiorcy i podane daty. To rok od wybuchu I wojny światowej. Być może wspomniane niejednolite umundurowanie żołnierzy było wynikiem czasu wojny. Inne priorytety, bądź żołnierska codzienność w koszarach.

Tym razem nad pieczątką podano pododdział i jednostkę z której był żołnierz. Z zasady tak praktykowano pisząc, niejako ujawniając adres nadawcy.

Zapewne więcej informacji zawierają treść korespondencji. Język i ręczny charakter pisma stoją na przeszkodzie. Podjęta próba odczytania i przetłumaczenia pierwszej karty pozwala w interpretacji na użytek własny przyjąć niniejszy wariant:

Familie Marquart,

Posen;

Warthelager, den 22.7.14;

Anbei eine Aufnahme meiner ersten Wache auf dem Übungsplatz. Bin gerade nicht besonders getroffen. ((Er meint er sieht nicht gut auf dem Foto aus)); Hatten gestern Regimentbesichtigung. Aber ohne Sorge. Nun bleibt alle recht freundlich gegrüßt von Fritz Haufl.

– /Name eventuell anders/

Rodzina Marquart,

Poznań;

Warthelager, 22.7.14;

W załączeniu  moje zdjęcie(?) – /zdjęcie mojej pierwszej służby wartowniczej na placu ćwiczeń/.

Moja pierwsza służba wartownicza na poligonie. Nie jestem teraz szczególnie przebojowy(?) – /Uważa, że nie wygląda dobrze na zdjęciu/.

Wczoraj miałem inspekcję/kontrolę/ pułkową. Ale bez obaw. Teraz wszystko pozostaje całkiem przyjazne – /życzliwe/.

Pozdrowienia od Fritza Haufla – /nazwisko może być inne/.

Jak widać przybyło. Przybyło kart w otwartym cyklu – „Wysłane z Biedruska”. Czy przybędzie i można to działanie nazwać cyklem?

Dla przypomnienia, skoro o wartowni mowa, wróćmy do opracowania pod niniejszym adresem:
(aby wejść, kliknij w tytuł lub zdjęcie)

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Pogoda dla Biedruska
8°
zachmurzenie duże
wilgotność: 93%
wiatr: 7m/s zach. - płd. zach.
Max: 8 • Min: 8
8°
Czw
10°
Pt
9°
Sob
Weather from OpenWeatherMap