(autor: Pan Mieczysław Dej)

Baba Jaga. W środowisku żołnierzy to potoczne, gwarowe określenie tego budynku, w latach 80 – tych XX wieku. Kawiarnia*, kantyna …, położona w bardzo charakterystycznym miejscu na terenie koszar.

1 ebiedrusko baba jagaKliknij, aby powiększyć zdjęcie

Na wałach, przy stadionie obok wieży ciśnień (wodnej) z wyjściem na zewnątrz przez furtkę, od strony ulicy Poznańskiej. Spełniał też miejsce odwiedzin z rodzinami  przybywającymi do żołnierzy służby zasadniczej. Niestety, od kilkudziesięciu lat zniknął z naszego widoku. Nieużywany, wyremontowany stał się magazynem sprzętu kwaterunkowego i z czasem niezagospodarowany. Postanowiono dokonać rozbiórki i wykorzystać w nowym miejscu jako „Dom działkowca”. Tak też uczyniono i „Babę Jagę” rozebrano, z tym tylko, że do dzisiaj taki dom na terenie POD nie powstał. Nie pomogło komisyjne liczenie, numerowanie i oznakowanie bali.W dotychczasowym miejscu pozostała zasypana piwnica wraz z fundamentami. Wielka szkoda, że tak łatwo podjęto tą decyzję, bo „Baba Jaga” miała dużo uroku o czym świadczy powyższa fotografia.

2 ebiedrusko baba jagaKliknij, aby powiększyć zdjęcie

Wspominając to urokliwe miejsce, zastanawiam się, czy wśród mieszkańców zachowały się fotografie z ostatnich lat tej urzekającej kawiarenki? Nie pozostaje nam nic jak podziwiać mechanizm zegara wewnątrz tej historycznej wieży: – http://www.biedrusko.org/gallery/view/id/21/wieza_cisnien#0;

Zmieniając temat, jako ciekawostkę przytoczę zapis w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, – Biedrusko w roku 1880:

„Biedrusko, domin/ium/, pow. poznański nad Wartą, 12 domów, 212 mieszkańców, 88 ew., 124 kat., 103 analfabetów, st. poczt. Murowana Goślina o 7 km, st. kol. żel. Świerków- Wargowo o 8 km, Poznań 20 km”.

http://dir.icm.edu.pl/pl/Slownik_geograficzny/Tom_I/206

                Niech komentarzem będzie znane powiedzenie: – Nic dodać, nic ująć!

* „Milchhalle” – na starych, pruskich widokówkach taki widnieje opis, co w dosłownym tłumaczeniu brzmi – sala mleka. Zatem kawiarnia? A może pijalnia mleka? Jednym zdaniem, w każdej armii o mleko dla żołnierzy dbano!

Mieczysław DEJ

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Pogoda dla Biedruska
22°
rozproszone chmury
wilgotność: 74%
wiatr: 0m/s płn. zach.
Max: 21 • Min: 19
17°
Wt
17°
Śr
21°
Czw
Weather from OpenWeatherMap
Przekaż 1 procent na Drużynę Harcerską z Biedruska