(autor: Mieczysław Dej)

Niestety, nie „drgnęło” nic w tym temacie. Czy do tego stopnia jesteśmy obojętni? Pytanie niewygodne, a jaka jest odpowiedź? Poszukuję jej od dawna i więcej oczekiwałem po artykule umieszczonym 5 lutego 2015 roku na naszym portalu: – www.ebiedrusko.pl/2015/02/04/zaginiona-mogila-w-biedrusku-autor-mieczyslaw-dej/#more-819;

Cenię komentarze, bo wnoszą wiele i utwierdzają w przedstawionych wnioskach. Ze strony czytelników liczyłem na podzielenie się z nami zachowanymi zdjęciami zapomnianego cmentarza. Natomiast ze strony urzędu gminy oczekiwałem zdecydowanej reakcji i działań w terenie. Nie przywołuję zadań gminy i obowiązków osób za to odpowiedzialnych a tylko zwykłą ludzką przyzwoitość. Takie miejsca i pamięć o nich zobowiązują. Znam opinię inspektorów urzędu wojewódzkiego i wiem, że za tym kryją się środki finansowe. Wiadomo, priorytety! Może w 2016 roku, jeżeli nie teraz?

O tym, że nie są to sztucznie wymyślane zastępcze problemy niech świadczą poniższe zdjęcia i kopie*:

Biedrusko

Biedrusko

0002 (Kopiowanie)

0003 (1) (Kopiowanie)

0004 (Kopiowanie)

*Kopie są własnością UW w Poznaniu, które pozyskałem drogą korespondencji.

Z nadzieją na reakcję przytoczę własną sentencję: – GORZKA PRAWDA TEŻ NIĄ BYWA!

Powyższą treść zakończoną smutną sentencją zapisałem 4 sierpnia bieżącego roku, poniekąd na wyrost. W dniu 30 września 2015 roku podjąłem budującą informację, że nie jest tak źle i wolnostojąca mogiła na tym cmentarzu trwa i znosi nasze zapomnienie. Pan Andrzej z Biedruska, ambitnie dotarł do niej i precyzyjnie naprowadził mnie na poszukiwane miejsce. Poniższe zdjęcia, dzisiaj wykonane niech się same obronią.

20150930_141335 (Kopiowanie)(kliknij zdjęcie, aby powiększyć)

20150930_141411 (Kopiowanie)(kliknij zdjęcie, aby powiększyć)


20150930_141148 (Kopiowanie)(kliknij zdjęcie, aby powiększyć)

Tą drogą dziękuję Panu Andrzejowi za nieustępliwość i potwierdzenie, że cmentarz istnieje. Niestety w agonalnym stanie, co nie zwalnia nas z troski o to osobliwe i historyczne miejsce. Czas zobowiązuje, a pora temu sprzyja. W perspektywie Dnia Zmarłych, już tylko nadzieja w „naszych” harcerzach, żołnierzach i nas samych. Wcześniej wspomniane organy i urzędy zapewne nie przejdą obojętnie, poprzestając na biurokracji.

Mieczysław DEJ


Od Redakcji:
Panie Mieczysławie i Czytelnicy eBiedrusko.pl,
Rzeczywiście nadzieja w harcerzach i… możliwe, że w mieszkańcach. Drużyna harcerska z Biedruska w piątek tj. 30.10. o godz. 16.15 wyrusza spod szkoły w Biedrusku na „pierwsze podejście” do mogiły. Możliwe, że uda się trochę wokół niej posprzątać i dokonać dokumentacji fotograficznej. Wszystkich mających chęci, grabie, sekatory i worki na świeci zapraszamy!

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Pogoda dla Biedruska
10°
zachmurzenie duże
wilgotność: 46%
wiatr: 3m/s płd.
Max: 10 • Min: 8
15°
Śr
13°
Czw
14°
Pt
Weather from OpenWeatherMap