Od 24 godzin bardzo głośno w poznańskich mediach o zawiadomieniu do prokuratury, które złożyło CBA po analizie umów na wydzierżawienie dwóch budynków w gminie Suchy Las.


Zawiadomienie dotyczy:

  • umowy podpisanej w 2014 roku przez Wójta Gminy Suchy Las  na dzierżawę budynku filii Szkoły Podstawowej przy ul. Konwaliowej (w centrum zdjęcia satelitarnego):
  •  umowy podpisanej w 2016 roku przez Zakład Gospodarki Komunalnej Suchy Las Sp. z o.o. na dzierżawę budynku jego nowej siedziby  (w centrum zdjęcia satelitarnego):


W tej chwili możemy mówić o zawiadomieniu do prokuratury i obecnie nie zostały nikomu postawione zarzuty. Aktualnie pracę nad materiałem analitycznym rozpoczyna prokuratura.

O zdarzeniu pisały media:

https://wiadomosci.onet.pl/kraj/cba-zakwestionowalo-dwie-umowy-dzierzawy-w-gminie-suchy-las/1e0byqm

http://poznan.wyborcza.pl/poznan/7,36001,24400002,wojt-gminy-suchy-las-zostal-oskarzony-o-dzialanie-na-szkode.html

W tym tekście do zarzutów odniósł się Wójt Grzegorz Wojtera: Gdybyśmy wtedy posiadali taką gotówkę, to wybudowalibyśmy szkołę za gotówkę. Gdybyśmy mogli wziąć wtedy kredyt, tobyśmy wzięli. W tamtym okresie gmina miała przekroczony wskaźnik zadłużenia o kilka punktów. Zgodnie z ustawą o finansach publicznych mogło to doprowadzić do wprowadzenia programy naprawczego, a w konsekwencji nawet komisarza. W związku z tym poszukiwaliśmy alternatywnej formy sfinansowania budowy szkoły.

https://gloswielkopolski.pl/suchy-las-po-kontroli-cba-umowom-dzierzawy-przyjrzy-sie-prokurator-co-na-to-wojt/ar/13836583

Tutaj także wypowiedź Wójta: Szkoda, że mowa jest tylko o jednej umowie, bo realizacja budynku przy ul. Konwaliowej, to podpisane trzy umowy. Dopiero one dają pełen obraz sprawy. To nie tylko umowa dzierżawy, ale również umowa przeniesienia własności po 15 latach za grosz oraz umowa na użytkowanie wieczyste działki przez prywatnego partnera – mówi Grzegorz Wojtera, wójt Suchego Lasu. Dodaje, że takie przedstawianie sprawy jest w jego opinii krzywdzące, bo można odnieść wrażenie, że istniała tylko jedna umowa.

https://www.tvp.info/41008551/cba-zakwestionowalo-dwie-umowy-dzierzawy-w-gminie-suchy-las

 

Materiały bazują na informacji od Polskiej Agencji Prasowej.

 

 

Tekst podany przez PAP:

– CBA informuje:

Skierowaniem do prokuratury zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa zakończyły się czynności analityczne prowadzone przez funkcjonariuszy poznańskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Dotyczyły one umów na wydzierżawienie dwóch budynków w gminie Suchy Las (wielkopolskie).

CBA skierowało do Prokuratury Regionalnej w Poznaniu dwa zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w związku z umowami podpisanymi na dzierżawy budynków w gminie Suchy Las. Możliwe nieprawidłowości dotyczą umowy podpisanej w 2014 roku przez Gminę Suchy Las na dzierżawę budynku filii Szkoły Podstawowej przy ul. Konwaliowej oraz umowy podpisanej w 2016 roku przez Zakład Gospodarki Komunalnej Suchy Las Sp. z o.o. na dzierżawę budynku jego nowej siedziby.

Pierwsze ze skierowanych zawiadomień dotyczy podejrzenia popełnia przestępstwa przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez Wójta Gminy Suchy Las na szkodę gminy. Jak ustalono w trakcie prowadzonych czynności wójt zwarł umowę dzierżawy z lokalnym deweloperem przewidującą obowiązek zapłaty przez gminę, w piętnastoletnim okresie obowiązywania umowy, czynszu dzierżawnego w wysokości ok. 26,5 mln zł. Natomiast zgodnie z analizą przeprowadzoną przez Gminę Suchy Las, nakłady inwestycyjne na realizację inwestycji pn. Budowa budynku szkoły podstawowej wraz z salą gimnastyczną i zagospodarowaniem terenu przy ul. Konwaliowej w Suchym Lesie, oszacowano pierwotnie na kwotę niewiele ponad 8,2 mln zł. Wójt Gminy Suchy Las posiadał również wiedzę o tym, że koszt budowy tego samego budynku Szkoły Podstawowej, sfinansowany ze środków pochodzących z kredytu inwestycyjnego, na przestrzeni piętnastu lat nie przekroczyłby 15,6 mln zł.

Drugie ze skierowanych zawiadomień dotyczy podejrzenia niegospodarności i wyrządzenia szkody w wielkich rozmiarach przez Prezesa Zarządu oraz członków Rady Nadzorczej Zakładu Gospodarki Komunalnej Suchy Las Sp. z o.o. Zawiadomienie obejmuje także poświadczenia nieprawdy przez rzeczoznawcę majątkowego w operacie szacunkowym wyceniającym nieruchomość, która miała stać się nową siedzibą spółki. Ustalenia funkcjonariuszy CBA wskazują, że w wyniku działań ww. osób spółka ZGK Suchy Las poniosła szkodę w wysokości co najmniej 3,9 mln zł.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

 

 


Źródło zdjęć satelitarnych GEOPORTAL

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Pogoda dla Biedruska
11°
bezchmurnie
wilgotność: 76%
wiatr: 2m/s płn. wsch.
Max: 11 • Min: 11
19°
Czw
18°
Pt
17°
Sob
Weather from OpenWeatherMap
Przekaż 1 procent na Drużynę Harcerską z Biedruska