Poniżej przedstawiamy wszystkie istotne informacje dotyczące wyborów prezydenckich, które odbędą się w niedzielę 12 lipca.


Lokal wyborczy – miejsce gdzie głos oddać mogą mieszkańcy Biedruska i osoby z zaświadczeniem do głosowania: Dom Osiedlowy, ul. Zjednoczenia 4, Biedrusko. Lokal przystosowany jest dla osób niepełnosprawnych. UWAGA! Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 15 czerwca 2020 r. w sprawie wykazu środków ochrony osobistej związanej ze zwalczaniem epidemii COVID-19 dla członków obwodowych komisji wyborczych oraz szczegółowych zasad bezpieczeństwa sanitarnego w lokalu wyborczym, w lokalu wyborczym jednorazowo będzie mogło przebywać do 5 wyborców (limit ten uwzględnia także dzieci).

Godziny otwarcia lokalu: od godz. 7:00 do 21:00.


Zgodnie z obowiązującymi przepisami Ministra Zdrowia, podczas głosowania w lokalu wyborczym jak i przed nim, obowiązuje zasada zachowania odstępu wynosząca co najmniej 1,5 metra oraz zakrywanie nosa i ust. W przypadku nieprzestrzegania wytycznych, wyborca może nie zostać wpuszczony do lokalu wyborczego.


Przed otrzymaniem karty do głosowania, należy przedstawić ważny dowód tożsamości ze zdjęciem – dowód osobisty (także w formie elektronicznej poprzez aplikację mTożsamość) lub paszport. Odbiór karty do głosowania potwierdza się obowiązkowo podpisem w miejscu wskazanym przez członka Obwodowej Komisji Wyborczej.

Na karcie do głosowania należy zwrócić uwagę, czy w prawym dolnym rogu jest wydrukowana pieczęć Państwowej Komisji Wyborczej oraz czerwona pieczęć Obwodowej Komisji Wyborczej Nr 1 Biedrusku. W kratce wybranego kandydata na Prezydenta RP należy postawić co najmniej dwie przecinające się linie. Głosem ważnym jest głos oddany w ten sposób tylko na jednego kandydata. Postawienie większej ilości takich znaków lub ich brak będzie skutkował nieważnością głosu.


Czym jest Zaświadczenie o prawie do głosowania?

Wyborcy zameldowani na stałe na terenie Obwodowej Komisji Wyborczej w Biedrusku, mogą uzyskać Zaświadczenie o prawie do głosowania z Urzędu Gminy Suchy Las w godzinach urzędowania do 10 lipca włącznie. Zaświadczenie upoważnia do oddania głosu w dowolnym lokalu wyborczym m.in. na terenie całego kraju. Osoby będące w rejestrze wyborców lub dopisane do rejestru wyborców na terenie Biedruska, chcące oddać głos w Domu Osiedlowym, nie muszą pobierać takiego zaświadczenia! Wniosek możemy złożyć w Urzędzie osobiście, przesłać faxem lub poprzez pocztę elektroniczną (e-mail). Zaświadczenie otrzymuje się „od ręki” w Urzędzie, w godzinach urzędowania. Do jego odbioru można upoważnić pisemnie inną osobę. W przypadku zniszczenia zaświadczenia, zagubienia lub kradzieży; osoby te nie otrzymają kopii/duplikatu i nie będą mogły wziąć udziału w głosowaniu.

Informacja dla osób głosujących korespondencyjnie

Na obszarze Okręgowej Komisji Wyborczej, 24 wyborców zgłosiło chęć głosowania korespondencyjnego (był na to czas do 30 czerwca). Osoby te otrzymają pakiety wyborcze do wtorku, 7 lipca. Na karcie do głosowania należy postawić dwie przecinające się linie w kratce przy wybranym kandydacie na Prezydenta RP. Kartę tę należy włożyć do koperty na kartę do głosowania. Podpisać oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu. Oświadczenie i zaklejoną kopertę na kartę do głosowania włóż do koperty zwrotnej i również ją zakleić. Taką przesyłkę można wrzucić do skrzynki pocztowej niezwłocznie lub też dostarczyć do Urzędu Gminy w Suchym Lesie do 10 lipca, w godzinach urzędowania. Kopertę zwrotną będzie można także dostarczyć do lokalu wyborczego – Osiedlowego Domu Kultury w godz. od 7 do 21.

Informacja dla osób, które nie są zameldowane na terenie Biedruska

Osoby, które nie mogły zagłosować podczas I tury wyborów, m.in. przez brak meldunku lub stałego zamieszkania na terenie Biedruska mogą wziąć udział w wyborach podczas II tury, pod warunkiem, że:

a) dokonają meldunku w Urzędzie Gminy Suchy Las (osobiście bądź za pomocą platformy ePUAP – zalecamy dokonanie formalności do 6 lipca) albo

b) mogą dopisać się do spisu wyborców (na te wybory lub kolejne, o ile w międzyczasie nie dopiszą się w innej gminie) lub rejestru wyborców (dotyczy np. miejsca stałego zamieszkania). W tym przypadku także zalecamy dokonanie formalności do 6 lipca.

Więcej informacji na stronach gov.pl


Skład komisji – Obwodowa Komisja Wyborcza Nr 1 w Biedrusku; stan na 1 lipca 2020 r.

Nazwisko i imię Stanowisko
Filipiak Stefan Przewodniczący
Górka Henryk Członek
Karkutt-Banaszak Wirginia Członek
Miklaszewska Agnieszka Członek
Orłow Katarzyna Urszula Członek
Piechocki Krystian Robert Członek
Serdyński Michał Z-ca przewodniczącego

Źródło: https://wybory.gov.pl; oraz informacje własne

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Pogoda dla Biedruska
16°
zachmurzenie małe
wilgotność: 57%
wiatr: 2m/s płd. - płd. zach.
Max: 15 • Min: 13
16°
Sob
14°
Nd
16°
Pon
Weather from OpenWeatherMap