20 września 2015 w Zamku w Biedrusku odbędzie się wieczornica, która ma na celu przypomnienie i upamiętnienie wydarzeń z historii Polski mających miejsce 17 września 1939 roku.

Harmonogram:

  1. godz. 11.00: Msza Święta za poległych żołnierzy,
  2. godz. 15:00: Pałac w Biedrusku
  • Wprowadzenie tematyczne poprzez odśpiewanie trzech pieśni wojskowych przez Pana Zygmunta Urbaniaka,
  • Powitanie gości,
  • film „Zdrada”,
  • wspomnienie uczestnika misji pokojowych w Iraku ppłk Wiesława Okonia z wyświetleniem zdjęć,
  • prezentacja książki pt. ” Karbala”

Udział w wieczornicy wezmą: – prezes i sekretarz Zarządu Głównego Związku Oficerów Rezerwy – dowódca Garnizonu w Biedrusku oraz byli /w stanie spoczynku/ dowódcy garnizonu – wojewoda wielkopolski Piotr Florek -mieszkańcy i zaproszeni goście.

Wieczornica ma charakter spotkania przy kawie, ciastku i śpiewie pieśni wojskowych.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.


Dzisiaj rocznica napaści ZSRR na Polskę. W niedzielę zawitamy do pałacu, a teraz przypomnijmy co działo się 17 września 1939 roku w szeregach 7 Pułku Strzelców Konnych. Kiedy Wojsko Polskie otrzymywało cios w plecy od naszych wschodnich sąsiadów trwały właśnie walki w Puszczy Kampinowskiej czyli BITWA NAD BZURĄ….

nóz w plecy od ZSRR

(…)Po północy, już 17 września 1. szwadron rozpoznając rejon Gajówka Górki – Stara Dąbrowa starł się z przeciwnikiem w rejonie wsi Górki. Szwadron spieszył się i rozwinął do natarcia , wypierając ze wsi przeciwnika, który wycofał się na Zamość. Ponieważ Niemcy w rejonie Zamościa zagrażali skrzydłu maszerującej na Warszawę Grupy Operacyjnej Kawalerii (Wielkopolska i Podolska BK) jej dowódca gen. Abraham wydał rozkaz opanowania tego rejonu przez 7. psk, celem ubezpieczenia przemarszu.

Natarcie na Zamość przeprowadzono w ugrupowaniu dwurzutowym. W pierwszym rzucie uderzyły 2. szwadron, szwadron marszowy wsparte plutonem ckm i 2 działkami ppanc. pod ogólną komendą adiutanta pułku rtm. Zbigniewa Szacherskiego. W drugim rzucie nacierały 3. i 4. szwadron oraz szwadron kolarzy wsparte plutonem ckm i 2 działkami ppanc. Rzutem tym dowodził dowódca szwadronu ckm rtm. Wacław Jankowski. Pododdziały I rzutu opanowały dominujące wzgórze 82 jednak ich posuwanie się dalej było bardzo utrudnione. W celu wsparcia wysiłków I rzutu płk Królicki wprowadził do walki II rzut. Niestety nie zmieniło to sytuacji. Poniesione przez strzelców konnych straty spowodowały, że dowódca pułku zwrócił się do gen. Abrahama z propozycją zaniechania natarcia na Zamość. Już samo opanowanie górującego nad terenem wzg. 82 zapewniało bezpieczny marsz kolumny północnej. Generał wyraził jednak życzenie, aby zająć, choćby przejściowo, Zamość co ułatwiłoby nawiązanie łączności ze słabszą kolumną południową. Płk Królicki postanowił nacierać dalej, aby móc przyjść ewentualnie z pomocą 9. p.uł.. małopolskich i 15. p.uł.. poznańskich.

Natarcie od czoła było niemożliwe w związku z czym rtm. Szacherski poprowadził 2., 3. i 4. szwadron, które dokonały obejścia lasem od zachodu. Udało się im opanować gajówkę oraz kilka zabudowań na północno-zachodnim skraju wsi. Niemcy odpowiedzieli huraganowym ogniem artylerii na zajęte przez strzelców konnych gospodarstwa i rozpoczęli kontratak siłami około dwóch batalionów piechoty, który odrzucił polskie szwadrony na podstawy wyjściowe w rejonie wzg. 82. W godzinach popołudniowych nawała artyleryjska położona na rejon wzg. 82 spowodowała śmiertelne zranienie płka Królickiego w chwili gdy rozmawiał przez radiostację z gen. Abrahamem. Będąc jeszcze przytomnym pułkownik przekazał dowództwo rtm. Szacherskiemu po czym został odwieziony taczanką na punkt opatrunkowy, a stamtąd do szpitala polowego w twierdzy Modlin, gdzie zmarł 28 września.

Pułk miał pozostać na stanowiskach w rejonie wzg. 82 do wieczora ubezpieczając przemarsz kolumny północnej. Jednocześnie wobec kryzysu bitwy gen. Abraham skierował na pomoc 14. p.uł.. jazłowieckich, który miał dokonać przeskrzydlającego uderzenia dalej na wschodzie na ogólnym kierunku na Górki. Około godz. 20.00 zamykający kolumnę północną 6. p.uł.. kaniowskich minął gajówkę Demboskie i 7. psk otrzymał sygnał do oderwania się od przeciwnika. Jako ostatnie ze wzg. 82 zeszły szwadron marszowy i szwadron kolarzy. W trakcie walk o Zamość pułk utracił bezpowrotnie 25 żołnierzy, w tym 2 oficerów; 22 żołnierzy było rannych. Zadane Niemcom straty sięgały ponad 60 zabitych. Ponadto zdobyto 3 samochody ciężarowe, 5 granatników oraz 7 karabinów maszynowych. Poniesione od początku wojny straty spowodowały, że przeprowadzono reorganizację pułku. Zlikwidowano szwadron marszowy, a jego 72 żołnierzy wcielono do szwadronów liniowych i szwadronu ckm.

O godz. 23.00 pułk ruszył w ślad za pułkami Podolskiej BK… (…)


 

Źródła:

  • wieczornica: strona internetowa Zespołu Pałacowo-Parkowego www.zamekbiedrusko.pl
  • informacje o 7PSK: strona internetowa http://7pskw.pl/

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Pogoda dla Biedruska
23°
zachmurzenie duże
wilgotność: 45%
wiatr: 4m/s płd. wsch.
Max: 23 • Min: 21
25°
Sob
21°
Nd
20°
Pon
Weather from OpenWeatherMap