Wydarzyło się 14 maja 1922 roku. Podczas uroczystości poświęcenia i wręczenia sztandarów górnośląskim pułkom piechoty, tutaj sformowanym: -74 Pułkowi Piechoty i 75 Pułkowi Piechoty. W ceremonii uczestniczył Marszałek Józef PIŁSUDSKI. 


/opracował Mieczysław DEJ/


Źródło, Internet; Defilada


Po uroczystym posiedzeniu Sejmu i Senatu w dniu 5 grudnia br. oraz poznaniu orędzia Prezydenta RP do Zgromadzenia Narodowego z okazji 150 rocznicy urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego,warto sięgnąć do naszej, lokalnej historii.

Przecież Naczelnik w Biedrusku był. Było też o tym w prasie. Ten pobyt możemy wpisać w 150 rocznicę urodzin, a na pewno w zbliżający się2018 rok. Rok Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.W takiej potrzebie wystarczy sięgnąć do zbiorów Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej(WBC).

 


Źródło, Internet – www.forum.dobroni.pl; Sztandar, dar mieszkańcówLublińca i powiatu lublinieckiego przekazany 74 pułkowi przez delegację wybitnych działaczy plebiscytowych w obecności marszałka Józefa Piłsudskiego w Biedrusku


Po dwóch dniach od uroczystego apelu, 16 maja 1922 roku na łamach Kuriera Poznańskiego można było przeczytać:

Źródło, Internet – Zbiory WBC


Ceremoniał wojskowy z tej okazji. I święto, nie tylko w Poznaniu, ale też dla całego garnizonu Biedrusko. Ujmuje ówczesny język piszących i „klimat” w takim dniu. Czytając można postawić retoryczne pytanie: – ile takich jednostek w Biedrusku sformowano, przeszkolono i skierowano do macierzystych garnizonów na Pomorzu, Kujawach, w Wielkopolsce, na Śląsku i inne regiony kraju? Między innymi stąd znani jesteśmy dla wielu pokoleń, po dzień dzisiejszy. Można też zauważyć, że to nie przypadek, iż nasza miejscowość jest nanoszona na mapacha poligon wciąż istnieje. Ma swoje walory i służy wojsku oraz społeczeństwu. Barwnie opisany w ostatnio opublikowanym artykule Jana Marka Ka*.Jeszcze w latach 80 – tych służbowo kierując żołnierzy do Biedruska, na skierowaniu jako stację PKP wpisywano Bolechowo. I niełatwo było przekonać, że z Poznania jest lepsze połączenie.


Źródło, Internet –www.forum.dobroni.pl; Z uroczystości poświęcenia i wręczenia sztandaru 75 pułkowi przez marszałka Józefa Piłsudskiego w Biedrusku;


Jesienią 1999 roku za sprawą Miesięcznika Sucholeskiego (obecnie Gazeta Sucholeska) redakcja oraz piszący przybliżyli mieszkańcom i czytelnikom wybrane wydarzenia historyczne. Obszerne artykuły ujęto w kilku odsłonach cyklu „Z dziejów Biedruska”. Nieznane fakty do nas dotarły i rozbudziły szersze zainteresowanie. Gros z nich zaczęło pojawiać się w lokalnej prasie, wojskowych informatorach, przewodnikach a przede wszystkim w monografii 3 WBA i 3 Pułku Rakiet. To wydania z października,listopada i grudnia, czyli numery 39, 40, 41. Niestety ogólnie niedostępne i elektronicznie niezarchiwizowane, prawdopodobnie w posiadaniu redakcji Gazety Sucholeskiej. Być może niektóre z nich zachowały się w naszych domach. Jeżeli tak, to obecnie nabierają nowej wartości.

Jeden z takich artykułów, opracowany przez Zenona Pilarczyka pod tytułem: „Marszałek Józef Piłsudski, naczelnik państwa w Biedrusku”, przedstawiam w całości. Czytając, mamy możliwość porównać styl piszących i formę przekazu. W treści są ze sobą zbieżne.


Źródło, MS Nr. 39, październik 1999


Opracowanie powstałona podstawie „Kuriera Poznańskiego” Nr 111 z dnia 16 maja 1922 roku.Wówczas cieszyła nas treść artykułu w miesięczniku, a dzisiaj możemy dodatkowo sięgnąć do zbiorów WBC i poznać wiele ciekawostek oraz szczegółów z naszej historii. Niestety w tych artykułach nie wybrzmiała nazwa śląskiego garnizonu, do którego skierowano 75 pułk piechoty**. Bytom, a w latach 30 – tych Chorzów. Budujące jest to, że wśród młodych ludzi powstają kolejne stowarzyszenia dumnie kultywujące tradycje jednostek z którymi rodzinnie i środowiskowo są związani. Na Śląsku, prawie jak w Wielkopolsce, przywiązanie do tradycji i duma z pochodzenia są mocno zakorzenione. Od zawsze nie brakuje utożsamiających się z historią, wojskiem i nie mam na myśli wyłącznie grupy rekonstrukcyjne.

Ryszard CHRUSZCZEWASKI w książce „Zarys historii gminy Suchy Las i jej mieszkańców”, w rozdziale Dwudziestolecie międzywojenne, na stronie 68 również opisuje to wydarzenie.


Źródło, R. Chruszczewski „Zarys historii…” – fragment ze strony 68


Autor w przypisie 195 podaje źródło: – Z. Pilarczyk, „Marszałek Józef Piłsudski, naczelnik państwa w Biedrusku”, M.S. nr 39, październik 1999. Całą treść tego artykułu ująłem powyżej. Jednak w przytoczonym fragmencie z monografii wkradł się tzw. „czeski” błąd, bo powinno być – (…) 74 i 75 Pułkowi Piechoty.

Z nazwiskiem Marszałka w historii Biedruska mamy jeszcze dwa związki za sprawą nazwy wzgórza oraz imienia przedwojennej prywatnej szkoły powszechnej. Szkoła rodziny wojskowej w Biedrusku im. Marszałka Piłsudskiego. Budynek, w którym istniała został rozebrany na początku lat 80 – tych. Wzgórze wciąż istnieje, mimo, że na przestrzeni 115 lat przybierało różne nazwy.

Powyżej padło, wprawdzie retoryczne pytanie, ale w ślad za nim są kolejne i niekoniecznie retoryczne. Na przykład takie: – Kto z wielkich postaci historycznych był w Biedrusku? Jak Piłsudski, to może Haller? Dlaczego generał Józef Haller? O znanych osobistościach pisano wielokrotnie, w tym w podanych numerach Miesięcznika Sucholeskiego, ale też Zenon Pilarczyk w artykule MS Nr. 56 wydanie sierpień – wrzesień 2001 roku – „Wykaz ważnych osobistości, które przebywały na terenie Biedruska w latach 1901 – 2000”. Wiadomo, że również w artykułach niniejszego portalu. Ponadto… Po prostu jestem wnukiem Hallerczyka. W sierpniu tego roku dane mi było odwiedzić Jurczyce koło Skawiny–

http://www.jurczyce.pl/izba_pamieci.php;

Może nasi harcerze podejmą ten wątek, bo są ewidentne historyczne związki Generała z harcerzami na zgrupowaniach w Biedrusku. To również piękna karta wielkopolskiej historii w mijającym 100 – leciu odzyskania niepodległości. 2018 rok przed nami.


Więcej o pobytach Marszałka w Wielkopolsce na stronach:

http://wiadomosci.onet.pl/kiosk/marszalek-w-wielkopolsce/5zxpf;

https://pl.wikipedia.org/wiki/74_G%C3%B3rno%C5%9Bl%C4%85ski_Pu%C5%82k_Piechoty;

https://pl.wikipedia.org/wiki/75_Pu%C5%82k_Piechoty_(II_RP);

* (…) Jeszcze jeden fragment tego artykułu zasługuje na zacytowanie. Autor – oficer Sztabu Generalnego opisał sam obóz ćwiczebny i warunki tu panujące. Tak wybudowany przez Prusaków obóz oceniali goście ze stolicy…”.

Źródło, www.ebiedrusko.pl/artykuly/filmowe-biedrusko/filmowe-biedrusko-filmy-dokumentalne-manewry-armji-polskiej-w-biedrusku-1924-34/


** 4 lutego 1919 w Częstochowie sformowany został Batalion Strzelców Nr 7. W kwietniu tego roku na bazie batalionu zorganizowany został Bytomski Pułk Strzelców. 10 marca 1920 oddział przemianowany został na 167 Pułk Piechoty i włączony w skład VII Brygady Rezerwowej. W 1921 jednostka przemianowana została po raz ostatni na 75 Pułk Piechoty i podporządkowana dowódcy nowo powstałej 23 Górnośląskiej Dywizji Piechoty.

14 maja 1922 w Biedrusku marszałek Józef Piłsudski wręczył pułkowi sztandar ufundowany przez społeczeństwo Poznania.

To z tym pułkiem jest związana śląska piosenka, wciąż „żywa” w tym regionie Polski – „Do Bytomskich Strzelców”. Niezwykłą też jest biografia Bolesława Palędzkiego, dziennikarza, powstańca wielkopolskiego i śląskiego, autora słów tej piosenki, który zginął w obozie w 1941 roku.

Więcej o tym na stronie: – http://www.sylwek-szweda.pl/www/php/showsong.php?id=909;

Komentarze

4 odpowiedzi na „Widziane z Biedruska. Naczelnik Pańtwa w Biedrusku”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Pogoda dla Biedruska
8°
zachmurzenie duże
wilgotność: 93%
wiatr: 7m/s zach. - płd. zach.
Max: 8 • Min: 8
8°
Czw
10°
Pt
9°
Sob
Weather from OpenWeatherMap