/autor Jan Marek Ka/

Tekst stanowi komentarz do artykułu „Chojnica 2015 – wieś, kościół, parafia.”

Będąc pod wrażeniem artykułu pana Mieczysława Deja „Chojnica – Wieś, Kościół, Parafia* …” opublikowanego 3 października 2015 na portalu ebiedrusko.pl, pozwoliłem sobie na umieszczenie w komentarzach pod artykułem kilku informacji,o których artykuł nie wspominał i kilku chyba całkiem mało znanych. Wydaje mi się, że autor artykułu kierował się podobną do mojej wrażliwością życiową, stąd w podziękowaniu za jego tekst spróbuję przedstawić swoje przemyślenia.


Wieś


Znamy historię osady, jej znaczenie w przeszłości, szukając w źródłach historycznych dałoby pewnie radę dotrzeć do kolejnych informacji i ciekawostek. Czy coś jesteśmy w stanie zrobić w sprawie wsi Chojnice jako siedliska? Raczej nie, pozostaje pamięć o latach przeszłych, zrozumienie procesów, które tu zaszły. Choć w ostatniej części mojego artykułu coś zaproponuję.

m115


Parafia


Parafia w Chojnicy przestała istnieć, w to miejsce powstały inne, zlokalizowane bliżej wiernych. Czy my mieszkańcy Biedruska możemy  coś więcej zrobić dla parafii w Chojnicy? Już nie za wiele, możemy opiekować się starym cmentarzem i aktywizować gminę Suchy Las i okoliczne parafie, do pomocy w tych pracach.

Czy my mieszkańcy Biedruska możemy  coś więcej zrobić dla parafii w Biedrusku? Na pewno tak, pozostawmy jednak to zaangażowanie wiernym i księżom. Tym bardziej, że wielu mieszkańców Biedruska jest parafianami i utożsamia się z parafią pod wezwaniem św.Wawrzyńca.  Żaden „świecki” portal internetowy (w tym ebiedrusko.pl) nie powinien  ingerować w sprawy parafian i religii, może co najwyżej przekazywać jakieś informacje bez ich emocjonalnego komentowania. Zauważyliśmy jednak, że parafii brakuje obecności w cyberprzestrzeni, brak jej strony internetowej, czy chociażby obecności na portalach społecznościowych – czego akurat nie jestem zwolennikiem.

m117


Ruiny kościoła w Chojnicy


Widać, że teren wokół ruin kościoła jest zadbany, oznakowany i stanowi na dziś atrakcję turystyczną. Jak każde ruiny, również pozostałości kościoła w Chojnicy ulegają degradacji. Czego nie zniszczył człowiek, może zniszczyć natura. Według mnie, należy oczyścić mury z wyrastających drzew i  krzaków, których obecność osłabia mury. Korzenie tych roślin rozsadzają ściany, pod ciężarem własnym naporem wiatru korony drzew wyginają się, powodują niebezpieczne naprężenia, które po jakimś czasie mogą doprowadzić do zawalenia się  kolejnych części budowli.

m116

Wycięciu powinny być poddane nie tylko drzewa wyrastające na murach, ale także te rosnąca dokładnie przy nich. Sposób w jaki zagrażają one budowli jest podobny. Odnośnie samej konstrukcji, to już powinni wypowiedzieć się fachowcy, co należałoby zrobić. Wszyscy wiemy , że ruiny kościoła znajdują się na terenie poligonu wojskowego. Stąd postulowane działania powinny zostać przeprowadzone przez gminę Suchy Las w porozumienie z CSWL jak i w porozumieniu z konserwatorem zabytków. Obawiam się, że koszty obciążą budżet gminy, ale to już jest inny temat.

m114


Sucholeski Ring Rowerowy


Fakty

Mieszkańcy gminy Suchy Las i nie tylko oni, dzięki przychylności CSWL mają w weekendy dostęp do drogi rowerowej ze Złotnik do Biedruska. Kto z niej korzysta? Głównie rzesze rowerzystów, tak uprawiając turystykę rodzinną jak i biorąc udział w wielu organizowanych rajdach. W najbliższym czasie powstanie ścieżka rowerowa Biedrusko – Radojewo.

Marzenia ?

Patrząc na mapę widzimy, że można domknąć ten ring , tworząc pętle rowerową. Taki projekt wymagałby współpracy: gminy Suchy Las, miasta Poznań, powiatu poznańskiego i oczywiście CSWL.  Ile ciekawych miejsc mamy po drodze? Złotniki – Łagiewniki – Glinno /Bogusławski/ – Chojnica(ruiny kościoła, imitacja zamku, cmentarz) – Biedrusko /pałac ,wieża ciśnień , gastronomia/ – Łysy Młyn /leśna ścieżka dydaktyczna, ewentualnie dęby nadwarciańskie/ – Morasko / kościół, rezerwat meteorytowy, planowany geopark / – Suchy Las – Złotniki. Godna zauważenia jest inicjatywa powiatu poznańskiego, który uruchomił turystyczną, weekendową linię autobusową, która ma umożliwić mieszkańcom Poznania, czy Swarzędza  dojazd do miejsc cennych turystycznie (Puszcza Zielonka i okolice Biedruska).

Bez tytułu

Taki projekt miałby szansę zaistnienia w ramach ZIT (Zintegrowane Inwestycje Terytorialne). Jak miałby wyglądać taki ring, którędy przebiegać, jak miałby być oznakowany – na te pytania nie oczekujmy odpowiedzi już teraz.  Jeśli ktoś potrafi tak przedstawić sprawę włodarzom gminy – którzy powinni być zainteresowani rozwojem gminy – to proszę, niech to zrobi! Takimi działaniami radni powiatowi, miejscy, gminni, kandydaci do innych władz mogą zyskać poparcie społeczne. Zróbmy hałas w tej sprawie może ktoś usłyszy!  Temat niejako wywołał swoim artykułem pan Mieczysław, jak go nieco rozwinąłem, teraz pora na ebiedrusko.pl i pasjonatów turystyki rowerowej z Biedruska, Suchego Lasu, Poznania, do dzieła!


Od redakcji: Panie Janie dziękujemy za pierwszy artykuł/komentarz. Liczymy na kolejne teksty, zwłaszcza że mocno wzbogaca Pan dyskusję o naszej miejscowości.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Pogoda dla Biedruska
8°
zachmurzenie duże
wilgotność: 93%
wiatr: 7m/s zach. - płd. zach.
Max: 8 • Min: 8
8°
Czw
10°
Pt
9°
Sob
Weather from OpenWeatherMap