1 września 1939 roku hitlerowskie Niemcy zaatakowały nasz kraj. Przewaga przeciwnika była olbrzymia, jednak Polska może być dumna przynajmniej z kilku bohaterskich wyczynów naszej armii. Rozgłośnie radiowe podkreślały zwłaszcza bohaterstwo i wytrwałość obrońców Westerplatte.

„Westerplatte broni się nadal! Wódz naczelny pozdrawia bohaterską załogę” – tak brzmiały komunikaty płynące z głośników radiowych. Mało kto zwraca uwagę na ciekawostkę związaną z życiorysem dowódcy garnizonu Westerplatte, majora Henryka Sucharskiego. W 1932 roku, wtedy jeszcze kapitan Sucharski ukończył kurs broni pancernych w Biedrusku. Nie znamy za dużo szczegółów dotyczących tego pobytu w naszej miejscowości, jednak mamy powód do dumy, że tak znana i legendarna postać odbyła szkolenie w Obozie Ćwiczebnym Biedrusko.

Major-Henryk-Sucharski-składa-kapitulację-na-ręce-generała-EberhardtaMajor Sucharski składa kapitulację garnizonu na ręce gen. Eberhartda

Ktoś mógłby powiedzieć, że major Henryk Sucharski przecież „zwariował” i już 2 września dowodzenie nad garnizonem przejął kapitan Franciszek Dąbrowski. Tutaj, dla wszystkich dociekających historii przygotowana jest kolejna ciekawa informacja. Otóż, kapitan Dąbrowski także postawił stopę na terenie OC Biedrusko. Do 1932 roku pełnił służbę w Batalionie Szkolnym Podchorążych Piechoty w Biedrusku.

W 1932 roku obaj Panowie byli na naszym poligonie. Możliwe, że zatem spotkali się już wcześniej…?


Dzisiaj 1 września. 76 lat temu prócz garnizonu Westerplatte do obrony ojczyzny stanęli także żołnierze 7 Pułku strzelców Wielkopolskich. Z rana na północy Wielkopolski,  w rejonie odpowiedzialności Pułku zostały wysadzone mosty na Noteci i Warcie. Żołnierze stacjonujący w Biedrusku już byli gotowi na nadchodzące działania wojenne.


Interesujący wydaje się także fakt, iż drużyna harcerska z Biedruska na swojego patrona obrała właśnie Obrońców Westerplatte. Więcej o tym TUTAJ.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Pogoda dla Biedruska
-4°
pochmurnie
wilgotność: 95%
wiatr: 2m/s płd. - płd. zach.
Max: -4 • Min: -4
-2°
Wt
-1°
Śr
1°
Czw
Weather from OpenWeatherMap