Załącznik powstał po opracowaniu artykułu REPERY W MUROWANEJ GOŚLINIE, w cyklu Widziane z Biedruska i przesłaniu materiałów do Redakcji portalu eBiedrusko. To uzupełnienie podjętego tematu odnosi się do kolejnych „odkryćz pieszych wędrówek po Murowanej Goślinie i innych. Liczę, że artykuł wraz z niniejszym dodatkiem poszerzą naszą wiedzę o znakach geodezyjnych w najbliższej okolicy. Ponadto pozwolą zwrócić uwagę na te maleńkie repery, które są wokół nas. I nie trzeba spuszczać głowy by je zauważyć. Były, są i na długo jeszcze pozostaną trwale wmurowane przed laty. Ocalmy przeszłość dla przyszłości. To górnolotne hasło uświadamia, że szukanie śladów przeszłości chroni ją przed zapomnieniem.


Opracował: Mieczysław DEJ


W Murowanej Goślinie przy ulicy Rogozińskiej (na skrzyżowaniu z ulicami: – Nową i Jodłową) stoi piękna niewielka willa z tamtych lat. Na jej murach kolejny, dla mnie już trzeci reper. Niestety, niewiele można o nim napisać. Zapewne w ewidencji geodezyjnej wszystko jest precyzyjnie określone.

W Poznaniu na murach Katedry. Od strony południowej, nieopodal wejścia do bocznej kruchty łatwo zauważyć zakotwiony znak wysokości. Kształtem przypomina tabliczkę znamionową i jest nieco inaczej opisany niż te w Murowanej Goślinie. Czas i remonty zatarły szczegółowy opis. Prawdopodobnie pochodzi z okresu międzywojennego. Bądź powojennego, gdy odbudowywano katedrę po zniszczeniach wojennych. Będzie okazja, dopytam ojca Józefa.

Tylko w Poznaniu, takich znaków może być kilkaset. To poprzez analogię do porównywalnych miast i ich podobnej historii. Takich jak Bydgoszcz, Toruń, Wrocław w których pasjonaci odszukali około 300 – 400 różnych znaków geodezyjnych.

W Owińskach na murach kościoła św. Mikołaja. Aktualnie restaurowanego. Cieszy oko widok odnowionego na zewnątrz zabytku. W środku remont trwa, co budzi ciekawość zobaczenia od wewnątrz i rokuje kolejne dziesięciolecia tej niewielkiej świątyni. Specyficznie położonej i otoczonej niewielkim cmentarzem z grobami, wśród których są elementy historycznych ciekawostek. Jest też prastare ogrodzenie. Warto to miejsce zobaczyć.

To dobry przykład na to, że wspólnymi siłami i troską oddanych osób można zrobić wiele. Więcej niż w przypadku byłego kościoła protestanckiego w Murowanej Goślinie. Wiem, że to tylko kwestia czasu i taki nastanie w sąsiedniej gminie.

Proponuję zwrócić uwagę na zdjęcia kościoła oraz ten stary cmentarz, ale w temacie przede wszystkim na reper. Nie podaję szczegółów na nim zawartych,które są dobrze widoczne. To bliźniacze rozwiązanie, wcześniej opisane na przykładzie Kościoła Świętego Ducha w Murowanej Goślinie.

Poniżej w całej okazałości…

70,726. W odniesieniu do… I w metrach nad poziomem morza.


Zapewne w wielu poruszonych problemach całą sprawę można skwitować: – Nabór o dotacje dla zabytków! 

Nabór nie załatwia problemu, ale udzielenie dotacji już tak. Dotacje obejmują prace konserwatorskie, restauratorskie oraz roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków położonych na terenach poszczególnych gmin. 

Są procedury, terminy, formularze, są też pracownicy urzędu którzy wiedzą jak. Pozostaje inicjatywa, a ta w dużej mierze od mieszkańców zależy. I od Radnych!!! 

6 maja 2018 roku, Ekscelencja Arcybiskup nas uprzedził. Warto poznać tą relację: 

 https://epoznan.pl/news-news-85401-Jeszcze_niedawno_sie_rozpadal,_dzis_w_parafii_w_Owinskach_ustawia_sie_kolejka_chetnych,_by_wziac_w_nim_slub; 

 

 

Jeszcze niedawno się rozpadał, dziś w parafii w Owińskach ustawia się kolejka chętnych, by wziąć w nim ślub 

 

fot. Powiat. Poznań 


Arcybiskup Stanisław Gądecki poświęcił odratowany wysiłkiem powiatu poznańskiego, 500-letni kościół p.w. św. Mikołaja. 

W niedzielę 6 maja odbyła się specjalna msza w zabytkowym kościele. Jednym z jej uczestników był metropolita poznański. Jeszcze niedawno byłoby to niemożliwe, gdyż wiekowa świątynia znajdowała się w opłakanym stanie. Jak zauważył abp Gądecki, wielu próbowało ratować ten zabytek, ale udało się to dopiero dzięki działaniom powiatu i starosty poznańskiego, Jana Grabkowskiego. Obecny na mszy Grabkowski, podkreślił, że prace wykonane w kościele p.w. św. Mikołaja czynią z Owińsk wizytówkę turystyczną powiatu. 

W kościele, jak dotychczas, udało się już m.in. odtworzyć posadzkę oraz tynki wewnętrzne. - Dla całej parafii i społeczności lokalnej jest to bardzo ważne wsparcie, ponieważ dzięki niemu, oprócz uroczystości sakralnych, będą mogły się odbywać również koncerty czy wystawy - mówi o. Leszek Gólczyński, proboszcz parafii w Owińskach. 

Metropolita poznański w wygłoszonej homilii użył metafory porównującej odnawiamy kościoły, do ludzi. Abp Gądecki uważa, iż świątynia w Owińskach jest doskonałym przykładem na to, że można wszystko zacząć od nowa.Budowa renesansowego kościoła parafialnego p.w. św. Mikołaja rozpoczęła się w pierwszej ćwierci XV w., a ukończono ją w 1574 r. 

 

 kościół p.w. św Mikołaja w Owińskach dziś | fot. Powiat.Poznań 

 

kościół p.w. św Mikołaja w Owińskach dawniej| fot. Powiat.Poznań 

 

fot. Powiat. Poznań 

 fot. Powiat. Poznań 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Pogoda dla Biedruska
20°
bezchmurnie
wilgotność: 60%
wiatr: 4m/s płn. - płn. wsch.
Max: 20 • Min: 20
Weather from OpenWeatherMap
Przekaż 1 procent na Drużynę Harcerską z Biedruska