Inspiracją do napisania tego krótkiego artykułu było opublikowanie Zarządzenia nr 157/2020 Wójta Gminy Suchy Las z 18 września 2020 r. w sprawie ogłoszenia naboru wniosków o udzielenie dotacji na prace przy zabytkach, położonych na terenie gm. Suchy Las oraz przytaczane już wcześniej Zarządzenie nr 152/2020 w sprawie sposobu rozpatrzenia uwag wniesionych do (…) projektu [mpzp] Biedrusko – rejon Rowu Północnego.
W zgłoszonych przeze mnie uwagach do ww. projektu mpzp zamieściłem punkt 4 o takiej treści:
4. Uwaga do oznaczenia na planie 3MN, 6MN, 1KD-D, 3KD-D, 4KD-D, 3ZL
Na planie umieszczono zewidencjonowane stanowiska archeologiczne. Niejednokrotnie podkreślano wyjątkowe walory ekologiczne rejonu Rowu Północnego. Przesłanki te umożliwiają Radzie Gminy uchwalenie, na wskazanym obszarze, Parku kulturowego, który zgodnie z Ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami jest jedna z form ochrony zabytków w Polsce. Zgodnie z tymi wytycznymi, gdyby Rada podjęła uchwałę o utworzeniu Parku kulturowego na obszarze Rowu Północnego, wówczas jakiekolwiek inwestycje na tym obszarze nie mogłyby być zrealizowane na podstawie decyzji o warunkach zabudowy. Utworzenie Parku jest jednoznaczne, ze dla wszelkich inwestycji na tym obszarze musi istnieć mpzp. W związku ze stwierdzonymi i zewidencjonowanymi stanowiskami archeologicznymi zachodzi przesłanka m.in. do zasięgnięcia opinii na temat tych obszarów od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Proponuje, aby plan zmienić w taki sposób aby inwestycje nie były prowadzone na obszarze wskazanych stanowisk, zwłaszcza na tych o szczególnym znaczeniu historycznym. Tereny te powinny zachować swój pierwotny charakter.”
Uwaga ta, jak pozostałe 61 z 62, została przez Wójta odrzucona. Na terenie rejonu Rowu Północnego znajduje się kilka stanowisk archeologicznych, a szczególnie interesujące są dwa, na których to deweloper planuje kolejno budynki mieszkalne jednorodzinne w zabudowie bliźniaczej oraz budynki mieszkalne jednorodzinne w zabudowie szeregowej. Stanowiska archeologiczne o których mowa posiadają kolejno oznaczenie 49-28/7 oraz 49-28/8 i maja swoje Karty w Gminnej Ewidencji Zabytków Archeologicznych.
![](http://blekitny-staw.pl/wp-content/uploads/2020/08/Biedrusko-plan.jpg)
Pierwsze ze stanowisk opisano jako punkt osadniczy kultury przeworskiej [epoka żelaza, między III w. p.n.e. a V w. n.e.], zawierające ślad osadniczy dla wczesnego średniowiecza (faza B/C) [faza B lata 600-800, faza C lata 800-950] oraz jako osada dla późnego średniowiecza. W miejscu tym mają powstać co najmniej cztery budynki oznaczone przez dewelopera jako mieszkalne, jednorodzinne w zabudowie bliźniaczej (oznaczone na mapie numeracją co najmniej od 23 do 26). Z kolei dla stanowiska oznaczonego 49-28/8 jako czas powstania wskazano na późne średniowiecze i opisano „osada”.
![](https://ebiedrusko.pl/wp-content/uploads/2020/09/mapa-sytuacyjna-70-sa-1024x1019.jpg)
Jedną z form ochrony zabytków są Miejscowe Plany Zagospodarowania Przestrzennego. Pytanie, które się nasuwa – co jako wspólnota możemy jeszcze zrobić aby ocalić ślady historii w opisanych miejscach?
Dodaj komentarz