Na każdym kolejnym Zebraniu Osiedlowym wydaje się, że pytań o teraźniejszość i przyszłość Biedruska jest coraz więcej. Więcej osiedli, więcej mieszkańców, to i więcej pytań. Tak też było 5 lutego, gdzie głównym celem były wybory uzupełniające, ale można także było zabrać głos w punkcie „wolne głosy i wnioski”.

 1. Droga Jesionowa i inne na Os. Jesionowym.
  Mieszkańcy wskazują, że pomimo dziesiątek wniosków, pism i telefonów droga jest pełna dziur i „tonie w błocie”.
  Wymagano pełnej informacji od Wójta w zakresie przynależności dróg i planu ich utwardzania.
  Odpowiedź Wójta Grzegorza Wojtery: Ulica Jesionowa będzie utwardzona kostką brukową do maja 2019 roku, a mapkę z oznaczeniem aktualnej własności dróg prześle drogą elektroniczną.
 2. Kontakt z deweloperami odnośnie zachowania czystości terenu.
  Mieszkańcy zapytali o „wizytówkę Biedruska”, czyli tereny pomiędzy rondem, a Barem Azis (Gospoda) i stary sad. Red. przyp. jest to m.in. teren JakśBud kiedyś określanym jako „Nowe Centrum Biedruska”.
  Odpowiedź Zarządu: Kontakt z deweloperem był jednostronny. Z uwagi na brak odpowiedzi ze strony Pana Jaksia sprawy nie dało się uskutecznić i nie będzie to łatwe zadanie w przyszłości.
 3. Przyrządzanie posiłków w nowym przedszkolu.
  Ustępująca Przewodnicząca podkreślając fakt udanej namowy Wójta przez Zarząd i radnych do budowy przedszkola, zwróciła uwagę na to, że w nowym budynku nie będzie kuchni. W związku z tym padło pytanie: „Dlaczego stało się tak, że do nowego przedszkola jedzenie będzie dowożone przez firmy cateringowe?”.
  -Odpowiedź Wójta: W „starym” przedszkolu jest wyremontowana kuchnia, która zapewni wystarczającą ilość posiłków i będą one dowożone do przygotowalni w nowym obiekcie.

  -Radni zwrócili uwagę, iż kuchnia ta według oceny kadry przedszkola mogła przygotowywać maksymalnie 40 posiłków.
  -Wójt stwierdził, że po rozmowie z dyrekcją/kierownictwem placówki zdecydowano się na reorganizację i obsługę do 120 posiłków dziennie.
  -Pani Magda Przystałowska zwróciła uwagę, iż ilość dzieci rośnie w tempie 1 grupa (około 15 pociech) rocznie. Obecnie jest zapisanych ponad 100 dzieci, co świadczy o słabo przeprowadzonej diagnozie przyrostu demograficznego.
  -Ponieważ rozmowa toczyła się w „dyskusji nad sprawozdaniem”, Wójt zawnioskował o przeniesienie tematu do „wolnych głosów i wniosków”.

 4. Rondo w Biedrusku /światła
  Mieszkańcy zapytali jak zostanie uregulowany ruch uliczny na wyjeździe z ulicy Jesionowej w Poznańską (wysokość Biedronki).
  Odpowiedź Wójta: zarówno światła jak i rondo przyniesie poprawę bezpieczeństwa. Rondo o średnicy minimum 18m sprawiłoby, iż ruch odbywałby się płynniej, jednak jest to rozwiązanie znacznie droższe, na które Powiat Poznański może nie wygospodarować środków. Światła będą tańsze i jeśli Powiat nie wyrazi aprobaty na propozycję ronda to zapewne staną się faktem.
 5. Obwodnica Biedruska
  Pytanie o obwodnicę Biedruska, a właściwie o bierność Wójta w tej sprawie pozostaje być nadal otwarte. Zaznaczyć należy, że nie chodzi tu o północną obwodnicę Poznania, lecz o drogę która znacznie odciążyłaby ruch w samej miejscowości Biedrusko. Wiele lat temu pomysł nakreślono w Gminnych analizach i planach rozwoju. Warto by było szerzej omówić sprawę na jednym z najbliższym Zebrań Osiedlowych, dysponując planami i kosztorysami. Nie obejdzie się bez rozmów z Powiatem i Nadleśnictwem.

6. Sprawa cmentarza parafialnego
Mieszkańcy chcieli uzyskać informacje jaka będzie przyszłość gruntów na których jest ów cmentarz.
Aktualnie cmentarzem zarządza parafia i Wójt skłaniał się do kontynuacji takiej formy funkcjonowania. Część osób uważa, że Gmina Powinna przejąć rolę gospodarza/właściciela gruntu.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Pogoda dla Biedruska
4°
zachmurzenie umiarkowane
wilgotność: 82%
wiatr: 3m/s wsch. - płd. wsch.
Max: 4 • Min: 3
7°
Czw
14°
Pt
18°
Sob
Weather from OpenWeatherMap