W ostatnim dniu grudnia 2018 roku w Biedrusku odbył się „Spacer z historią” śladami powstańców wielkopolskich wyzwalających Biedrusko. Organizatorami byli: Drużyna harcerska z Biedruska oraz nasz portal eBiedrusko.pl

Rozpoczęliśmy o 9:30 na dawnej ulicy Artyleryjskiej (Artyllerie Straße do końca 1918 roku). Uczestnicy na wstępie otrzymali mapę ukazującą jak wyglądało Biedrusko przed Powstaniem Wielkopolskim (prawdopodobnie ten materiał kartograficzny nie był jeszcze nigdzie publikowany).

Nasz dwukilometrowy spacer polegał na przejściu podobnej trasy, jaką pokonali powstańcy wielkopolscy przybyli z Poznania do Biedruska w dniu 31 grudnia 1918 roku. Rozmawialiśmy o dniach poprzedzających, o samym wkroczeniu oddziału do Truppenübungsplatz Warthelager (dawniej tak nazywano Biedrusko), o działaniach wewnątrz kompanii gospodarczej, jak i całym przebiegu wyzwalania poszczególnych obiektów.

Bardzo żywy i ciekawy okazał się wątek pomników, które zostały przemienione z pruskich, na takie które upamiętniały Powstanie Wielkopolskie. Spacer na chwilę przerodził się w poszukiwanie i badania w terenie. Z uwagi na trafne spostrzeżenia i wnioski obiecujemy, że do tego tematu wrócimy.

Budującą informacją jest, że ponad połowę osób ze wszystkich uczestników stanowiły dzieci i młodzież. Pomimo trudnych warunków pogodowych nikt w trakcie nie zrezygnował. Prowadzącym ciężko było utrzymać spacer w tematyce powstańczej z uwagi na mnogość pytań i powiązanie miejsc z różnymi wydarzeniami. Już teraz można powiedzieć, że temat nie został całkowicie wyczerpany, a stanowił jedynie wstęp do tych niesamowitych zdarzeń, które miały miejsce już ponad 100 lat temu.

Pod Pałacem, czyli dawną siedzibą komendanta Kunowskiego, mieliśmy metę Spaceru z historią. Tam wręczyliśmy każdemu pamiątkę związaną z Powstaniem Wielkopolskim. Udział w wydarzeniu wzięło 27 osób. Do tego grona należeli także Pan Krzysztof Łączkowski i Pan Patryk Kempiak, którzy wsparli nas w zakresie wiedzy o Biedrusku, za co chylimy czoła. Uczestnikom gratulujemy dotrwania do samego końca i serdecznie dziękujemy za udział.

 


Spacer nie odbyłby się bez Harcerzy z 46 GDH „WIDMO” z Biedruska. Jeśli macie możliwość oddania 1% w rozliczeniu PIT, warto pamiętać o naszej miejscowej drużynie harcerzy 🙂 W tym ARTYKULE dowiesz się jak tego dokonać.


Autorką zdjęć jest Gabriela Sewastynowicz

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Pogoda dla Biedruska
2°
całkowite zachmurzenie
wilgotność: 96%
wiatr: 0m/s płd. - płd. zach.
Max: 3 • Min: 3
4°
Śr
5°
Czw
7°
Pt
Weather from OpenWeatherMap
Przekaż 1 procent na Drużynę Harcerską z Biedruska