W ciągu ostatnich kilku tygodni, wysłaliśmy do Radnych Gminy Suchy Las mailową korespondencję z rozszerzeniem argumentacji naszych uwag do Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego rejonu Rowu Północnego (tzw. Górka Przybylaka i okolice).
Wszystko oczywiście w związku z niemożliwością organizacji spotkania w terenie, na którym istniałaby możliwość wspólnego omówienia z Radnymi uwag i propozycji do Planu.

W poniedziałek 16 listopada odbędzie się posiedzenie Komisji Budżetu, Finansów i Rozwoju Gospodarczego Gminy. Według podanego planu pracy i zapowiedzi radnych, będzie miało miejsce opiniowanie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, czyli także tego, o którym mowa powyżej.
W trybie zdalnym swój udział może wziąć każdy (szczegóły poznasz klikając w ten LINK).

Poniżej przedstawiamy pierwszy mail, wysłany do radnych 27 paź 2020, o godz. 10:23. Kolejne nasze wiadomości w następnych artykułach.

Dzień dobry,
Szanowni Państwo,

Dzisiaj chcielibyśmy przedstawić szerszą argumentację dwóch uwag złożonych do projektu uchwały Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego rejonu Rowu Północnego.

Sierpniowe uwagi załączamy w PDF w formie jakiej zostały przesłane do Urzędu Gminy. 

Właściwie w obu dokumentach chodzi o to samo, czyli uratowanie terenu tzw. Górki Przybylaka przed zabudową, a co za tym idzie degradacją istniejących tam ekosystemów, a także o większą swobodę dla mieszkańców i dostęp do terenów zielonych.
W uzasadnieniach sugerujemy, że od wielu lat rośnie tam las. Stan ten udowadnia kilka map:

1. Aktualny zrzut mapy satelitarnej Google:

2. Nałożona na mapę satelitarną propozycja MPZP.

3. Już w latach 90′ na bardzo dokładnych mapach topograficznych, Wojsko Polskie oznaczało teren MW jako zalesiony:

4. Na potwierdzenie jeszcze, zrzut ekranu z map Zumi z 2005 roku.

W dodatku warto nadmienić, że teren oznaczony w aktualnej propozycji MPZP jako MW, do niedawna był w STUDIUM jako teren zielony. Prawdopodobnie w latach 2012-2013 popełniono błąd i teren Górki Przybylaka (oznaczony jako MW) zmieniono z przeznaczenia leśnego na zabudowę. Pokazuje to fragment poniższego załącznika graficznego:

5. Prognoza oddziaływania Studium 2013

6. W tamtym czasie zalesienie ukazywały „Uwarunkowania Studium 2013”, a pomimo to zmieniono przeznaczenie terenu:

Nieistotne jest teraz dochodzenie tego, dlaczego i na czyj wniosek tak się stało. Mamy jednak czas i szansę na naprawienie powstałego błędu. Idealną sposobnością wydaje się właśnie uchwalenie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. 

Ujmując sprawę pod kątem ekologii, to warto wspólnie postarać się o uratowanie wszystkich drzew na Górce Przybylaka, ponieważ jest to rzeczywisty las z własnym, nietkniętym od dziesiątek lat ekosystemem. Występowanie tam wielu gatunków roślin i zwierząt jest niepodważalnym faktem. W linku poniżej dodajemy zdjęcia, które pokazują bogactwo przyrodnicze terenu aktualnie proponowanego jako MW. Zdjęcia są zrobione blisko szczytu Górki Przybylaka, która wznosi się ku Północnej części MW. Natomiast załączony film (pierwsze 15 sekund) pokazuje teren MW od jego południowej strony (u podnóża).

Materiały zdjęciowe linkiem: https://drive.google.com/drive/folders/1YW6pFbXIqqAWQ8kpVHny_4rZT_n2W9cG?usp=sharing

Szanowni Państwo, jesteśmy przekonani, że uchwalenie Górki Przybylaka (teren MW) jako leśny lub zielony/zieleni w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego rejonu Rowu Północnego, będzie stanowić same korzyści dla społeczności Biedruska. Mamy tu na myśli zarówno społeczność aktualnie zamieszkującą, jak i przyszłą m.ni. z Osiedla przy Rowie Północnym. Wspólnie musimy zadbać o tereny zielone w Biedrusku, by ich ilość przynajmniej w minimalnym stopniu pokryła zapotrzebowanie mieszkańców. W rejonie Rowu Północnego jest to o tyle ważne, iż bezpośrednio graniczy on z terenem zarządzanym przez instytucje wojskowe, a obszar który miał być sportowo-rekreacyjny (US/ZK) nie będzie służył mieszkańcom wbrew pierwotnym planom. 

Z wyrazami szacunku,
Redaktorzy prowadzący temat MPZP rejonu Rowu Północnego
Mariusz Sak
Mateusz Dolata

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Pogoda dla Biedruska
25°
pochmurno z przejaśnieniami
wilgotność: 69%
wiatr: 1m/s wsch. - płn. wsch.
Max: 25 • Min: 22
19°
Czw
11°
Pt
18°
Sob
Weather from OpenWeatherMap
Przekaż 1 procent na Drużynę Harcerską z Biedruska