Z przykrością zawiadamiamy, że wczoraj tj. 11 maja o godzinie 17.00 zmarł Rotmistrz Franciszek Andrzejak. Jest to smutna wiadomość zarówno dla wszystkich ówczesnych kawalerzystów, jak i dla mieszkańców Biedruska, którzy są mocno związani z historią 7 Pułku Strzelców Konnycyh.

Franciszek Andrzejak służył w 7 Pułku Strzelców Konnych z Wielkopolski już przed II wojną światową. Do dnia wczorajszego był jedynym żyjącym żołnierzem, który pamiętał przedwojenne losy tej stacjonującej w Biedrusku jednostki.

rotmistrz andrzejak4

Rotmistrz Andrzejak Urodził się 3 lutego 1915 roku. W 1937 roku powołano Pana Franciszka do wojska, do  7 pułku Strzelców Konnych w Poznaniu stacjonującego w Biedrusku. Służbę w jednostce docelowo miał zakończyć 8 września 1939r., jednak 1 września hitlerowskie Niemcy zaatakowały Polskę. Uczestniczył w Bitwie nad Bzurą, po czym przebił się do Warszawy i brał czynny udział w jej obronie. Był dwukrotnie ranny. Po kapitulacji stolicy uciekł z transportu w okolicach Kutna i pieszo w ciągu 4 dni dotarł do swojego miejsca zamieszkania.

Chwała bohaterom!


Źródło zdjęć: http://www.17wbz.wp.mil.pl/

Biedrusko ma we krwi.
Politolog z dwiema specjalnościami.
Wieloletni Instruktor Związku Harcerstwa Polskiego.
Prywatnie pasjonuje się historią, polityką i geografią małych miejscowości. Zawodowo zajmuje się marketingiem i public relations.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Pogoda dla Biedruska
20°
bezchmurnie
wilgotność: 60%
wiatr: 4m/s płn. - płn. wsch.
Weather from OpenWeatherMap
Przekaż 1 procent na Drużynę Harcerską z Biedruska