W styczniowym numerze Gazety Sucholeskiej czytamy o propozycji Pana Ryszarda Chruszczewskiego, by przy okazji budowy nowego pomnika 7 PSK, na tym samym obelisku umieścić także tablicę honorującą Powstańców Wielkopolskich. Jako, że mowa o Biedrusku, my mieszkańcy powinniśmy koniecznie zabrać głos w sprawie. 

Scan artykułu o powstańcach 2Nowe miejsce pomnika nie jest jeszcze nam znane. Możliwe, że będzie przeniesiony kilkadziesiąt metrów dalej w stronę Amfiteatru. Jest to związane ze zmianą właściciela terenu działki, na której ów pomnik stoi. Rzeczywiście pomnik nie jest w dobrym stanie i zamiast go przenosić (co może się skończyć katastrofą), lepiej by było zbudować nowy. Pytanie tylko brzmi: Co ma upamiętniać? Dopiero po tym pytaniu warto rozważyć: Jak ma wyglądać?

Mieszkańcy Biedruska zazwyczaj w tego typu sprawach mieli swoje zdanie i tak też powinno być tym razem. Bardzo prosimy o zastanowienie i podzielenie się opinią.

Czy pomnik ma być przeniesiony, czy zbudowany od nowa? Czy do części upamiętniającej 7 PSK dołączyć tablicę Powstańców Wielkopolskich? Czy w ogóle go modyfikować? Jak upamiętnić inne ważne wydarzenia w Biedrusku? Które z ważnych wydarzeń mogłyby znaleźć się na tym lub innym pomniku?

Pytań można zadać wiele. Z czasem możliwe, że będzie ich coraz więcej. To dobrze, bo warto rozmawiać o sprawach, które mają przeciwdziałać zapomnieniu barwnej historii naszej miejscowości. Możliwe, że nasz wspólny głos będzie mieć duży oddźwięk, a tym samym wpłynie na podjęcie decyzji przez organy samorządowe zajmujące się tą sprawą.

Źródło artykułu: Ryszard Chruszczewski, Pomnik dla Powstańców, Gazeta Sucholeska, nr 01 (145) styczeń 2015, str. 29.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Pogoda dla Biedruska
10°
zachmurzenie duże
wilgotność: 46%
wiatr: 3m/s płd.
Max: 10 • Min: 8
15°
Śr
13°
Czw
14°
Pt
Weather from OpenWeatherMap