Ostatnimi tygodniami głośno jest o propozycji Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego tzw. rejonu Rowu Północnego. Oczywiście chodzi o teren przy znanej wszystkim Górce Przybylaka. Co według urzędu gminy powinno powstać na tych terenach? Za czym mogą głosować nasi radni? Jakie są możliwe scenariusze? Wyjaśniamy poniżej.


Wpierw zwróćmy uwagę jak wielki obszar zajmuje tzw rejon „Rowu Północnego”. Na mapie poniżej obszar, którym aktualnie zajmuje się Urząd Gminy został nałożony na mapę satelitarną:

Kliknij w zdjęcie, aby powiększyć


Co oznaczają dane kolory na mapie? Oznaczyliśmy je cyframi:

 1. Tereny Sportu i rekreacji, z możliwością zabudowy sportowej/technicznej.
 2. Zabudowa wielorodzinna na tzw. Górce Przybylaka, tzn. bloki lub wg. dewelopera „wielorodzinne wille miejskie”.
 3. Rów Północny wraz z otuliną.
 4. Zabudowa szeregowa lub jednorodzinna wraz z drogami wewnętrznymi zaznaczonymi na biało.
 5. Tereny leśne.
 6. Obszar przystani nad Wartą z możliwością stworzenia pomocniczej infrastruktury i zabudowy towarzyszące

Co może wydarzyć się realnie na tych wyznaczonych działkach?

 1. Tereny pod sport i rekreację, nie będą sportowe ani rekreacyjne! Dlaczego? Wojsko zamierza wykorzystać ten teren. Jest to własność wojskowa. Znając przeszłość Biedruska, możliwe jest, że za rok lub dwa teren zostanie sprzedany deweloperowi; później zmiana studium i kolejno miejscowego planu. Oczywiście Wojsko Polskie może wrócić do pomysłu wykorzystywania pola do celów ćwiczebnych.
 2. Zabudowa wielorodzinna to duże fundamenty. Teren znajduję się na wzniesieniu, czyli zostanie ono ścięte, korzenie wycięte. Drzewa zaczną usychać i na tym terenie możliwe, że za kilka lat nie będzie ani drzew, ani górki.
 3. Rów Północny, zostanie zasilony większą ilością wody/deszczówki. Z czasem utraci swój naturalny charakter, który odzyskał po degradacji wieloletnim spływem zanieczyszczeń.
 4. Przetrwa tu niewiele drzew poprzez niwelowanie terenu i prace związane z rozbudową dróg i kanalizacji. Swoje siedliska stracą dziko żyjące tam zwierzęta.
 5. Obszar „NATURA 2000” i tzw korytarz ekologiczny wykorzystywany przez zwierzęta do migracji / poszukiwania nowych siedlisk. Tu obserwować będziemy najmniejsze zmiany, choć przewiduje się znaczny wzrost hałasu, a zwężenie „korytarza” spowoduje więcej wypadków na drodze asfaltowej „Biedrusko – Bolechowo”.
 6. Tu powstanie przystanek wodny, ale pozostawiono także opcję budowy np. hotelu. Skąd to wiadomo? Uchwała w § 8; pkt 5 dopuszcza:

…lokalizację obiektów budowlanych związanych z usługami turystycznymi oraz sportowo – rekreacyjnymi…


Zachęcamy do zgłaszania uwag do projektu uchwały w urzędzie gminy. Tylko w ten sposób, czyli wskazując złe propozycję urzędnikom i radnym, możemy zmienić stan rzeczy.

Wójt przeanalizuje wszystkie uwagi i te potrzebne mamy nadzieję, że zostaną przyjęte. Następnie Rada Gminy wraz z radnymi będzie głosować nad przyjęciem uchwały wywołującej Plan. Podczas głosowania radni mogą przyjąć MPZP lub nie.

Zgodnie z odezwą wielu mieszkańców: kibicujemy, że jeśli Wójt Grzegorz Wojtera wdroży słuszne uwagi, to radni przyjmą Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, gdyż jest on potrzebny. Jeśli jednak propozycja uchwały będzie bez poprawek, liczymy że radni na sesji zrobią co w ich mocy by uratować jak największy kawałek Biedruska.


Na koniec, spójrzmy jeszcze jak wygląda zalesienie terenu obecnie:


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Pogoda dla Biedruska
16°
całkowite zachmurzenie
wilgotność: 87%
wiatr: 2m/s płd.
Max: 16 • Min: 16
21°
Pt
18°
Sob
10°
Nd
Weather from OpenWeatherMap
Przekaż 1 procent na Drużynę Harcerską z Biedruska