W Biedrusku na klatkach schodowych i tablicach informacyjnych pojawiły się plakaty z informacją o infolinii, która powstała dla seniorów. Inicjatywa rozwieszenia plakatów powstała oddolnie i warto opisać jak w szybkim tempie zadziałało nasze społeczeństwo obywatelskie.

Sprawa potoczyła się naprawdę szybko. 5 listopada o godz. 11:05 opublikowaliśmy post na FACEBOOK z informacją Ośrodka Pomocy Społecznej w Suchym Lesie. W komunikacie czytamy:

Seniorzy 70 +📢📢👵👴Jeśli potrzebujecie pomocy w dostarczeniu Wam zakupów służymy Swoim wsparciem. Została uruchomiona specjalna infolinia 22 -505-11-11 w ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia #wspieraj seniora, pod która możecie Państwo dzwonić i zgłaszać potrzebę pomocy w dostarczeniu codziennych zakupów.Wasze zgłoszenie zostanie przyjęte i automatycznie przekazane do Ośrodka Pomocy Społecznej w Suchym Lesie.Uwaga❗❗❗Należy dzwonić tylko pod numer infolinii: 📞22-505-11-11.Pomoc udzielana jest w osobom starszym, samotnym, nie mających wsparcia w bliskiej rodzinie, które z uwagi na sytuację

O godzinie 19:03, Pani Beata Przybysz proponuje by zrobić akcję plakatową w Biedrusku, gdyż nie każdy senior ma Facebook’a. Chwilę później do pomysłodawczyni zgłasza się Aleksandra Michalczyk, która tworzy poniższy plakat:

Kolejnego dnia harcerze z 46 GDH „WIDMO” z Biedruska oraz wędrownicy z 56 Drużyny Wędrowniczej „Rewolta” rozwieszają plakaty po całym Biedrusku.

Zapytaliśmy autorkę plakatu i uczestniczę akcji rozwieszania:
Skąd pomysł na akcję i bezinteresowne działanie?

Wszyscy mamy dziadków i chcemy żeby seniorzy w Biedrusku byli bezpieczni, nawet ci bez dostępu do Internetu czy samego Facebooka co akurat w tej grupie wiekowej jest wysoce prawdopodobne.

(odp: Aleksandra Michalczyk)

Jak sobie poradziliście z zadaniem? Gdzie zawiesiliście plakaty?

Dzięki pomocy dwóch drużyn harcerskich akcja przebiegła sprawnie. Plakaty informacyjne zostały rozwieszone po klatkach schodowych, w sklepach, aptece, słupach ogłoszeniowych i przystankach.

(odp: Aleksandra Michalczyk)

Tak, oto mamy przykład wspaniałego działania społeczeństwa dla społeczeństwa. Teraz każdy z nas może kontynuować to działanie. Nadal wielu seniorów nie wie o istnieniu informacji z plakatu. Warto skserować, wydrukować i wsunąć w drzwi lub położyć na wycieraczkę. Ważna jest też pomoc sąsiedzka – pamiętajmy o tym.

Zdjęcia z rozwieszania plakatów poniżej. Autorką jest Olga Kucel, która także uczestniczyła w akcji.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Pogoda dla Biedruska
24°
lekkie zachmurzenie
wilgotność: 57%
wiatr: 1m/s zach. - płn. zach.
Max: 23 • Min: 22
19°
Czw
11°
Pt
18°
Sob
Weather from OpenWeatherMap
Przekaż 1 procent na Drużynę Harcerską z Biedruska