W związku z dyskusją toczącą się na temat uwag do Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego rejonu „Rowu Północnego” przedstawiany odpowiedzi Radnych na pytania zadane przez mieszkańców i zainteresowanych tematem.

Link do zadanych pytań w poście na Facebook: kliknij TUTAJ


 

Drodzy mieszkańcy Biedruska

W związku z tym, że jako Radni Biedruska zostaliśmy wywołani przez Portal ebiedrusko.pl-wczoraj, dziś i jutro do odpowiedzi na pytania dotyczące Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego „Rejon Rowu Północnego” pragniemy zauważyć, że mówimy o terenie prywatnym i  właściciel nie musi być zadowolony z naszych uwag i sugestii, a z punktu widzenia Gminy Wójt również musi patrzeć na przyszłe wpływy do budżetu z powstałego osiedla.


  1. Jakie macie stanowisko dotyczące samego projektu uchwały MPZP?

Pamiętajmy, że jako Radni jesteśmy przedstawicielami mieszkańców Biedruska i staramy się, żeby Nasze stanowisko wyrażało wolę społeczności lokalnej. Uchwałę prędzej, czy później należy podjąć w tym lub zmienionym kształcie. Nie jest ona doskonała i mamy wątpliwości, co do niektórych zapisów np. dla terenów 5MN i 6MN wykreślić możliwość lokalizacji budynków mieszkalnych w zabudowie szeregowej, ponadto dla terenu wskazanego jako MW, zmienić na ZU – zieleń urządzona, czyli uporządkować i zachować obecny drzewostan, który budzi największe kontrowersje. Należy pamiętać, że nie podjęcie Uchwały może skutkować uaktywnieniem się właścicieli działki i wystąpieniem do Gminy o tzw. WZ -warunki zabudowy, które Gmina musi wydać (trochę to potrwa), ale może to skutkować jeszcze większą degradacją środowiska, a ponadto zabudową trudną do przewidzenia.


  1. Jak możemy wspólnie uratować drzewa, które mają kilkadziesiąt (może więcej) lat?

Niemożliwy jest zapis o szczególnym traktowaniu istniejącego drzewostanu. Koncepcja urbanistyczna dopiero pokaże, jak będzie wyglądała przyszła zabudowa. Teren pod przyszłą zabudowę zwłaszcza w zapisie MW stanowi nie lada wyzwanie, jest to teren znanej nam wszystkim „Górki Przybylaka”. Mądrość dewelopera patrz urbanisty oraz Referatu Ochrony Środowiska – Urzędu Gminy pokaże jak będzie kształtować się przyszła zieleń.


  1. Czy będziecie uczestniczyć w dyskusji na temat proponowanego planu?

Udział w dyskusji uważamy za święty obowiązek w myśl zasady „nic o nas bez nas”. Wprawdzie nie będziemy oboje obecni w dniu 20 lipca 2020 roku o godz. 15.00 na Sali widowiskowej w CKiBP w Suchym Lesie, ale uczestniczyć można również za pomocą środków porozumiewania się na odległość z czego jeden z Nas skorzysta. Ubolewamy jednak, że podczas pierwszej dyskusji (wyłożenia) w dniu 02.12.2019 r. w Domu Osiedlowym w Biedrusku obecne były 3 osoby – Radny, Projektant i przedstawiciel Gminy. Szkoda, bo wtedy już mogły być wyjaśnione nasuwające się wątpliwości i można było uniknąć niepotrzebnej wrzawy medialnej, która niczemu dobremu nie służy. Jesteśmy zwolennikami że należy rozmawiać, pytać, pytać i jeszcze raz pytać, ale nie poprzez fora na FB na które nie zawsze zaglądamy. Co do uwag w tym okresie wpłynęły aż 2 słownie dwie. Szkoda.


  1. Dlaczego dyskusja na temat uchwały dot. Biedruska odbywa się w Suchym Lesie? Czy można to jeszcze zmienić, tak aby taka dyskusja odbyła się także w Biedrusku?

Trochę jesteśmy zaskoczeni tym pytaniem. Również uważamy, że ta dyskusja podobnie jak wcześniejsza powinna odbyć się w Biedrusku w „Domu Osiedlowym”, a zakończyć się „wycieczką” w rejon Rowu Północnego pewnie trochę by to zmieniło. Zawsze uważaliśmy, że należy mieć pewien własny obraz, a nie rozmydlony przekaz od osób trzecich. Tworzą się niepotrzebne legendy i niedomówienia. Jednakże nie zapominajmy, że nadal jest zagrożenie COVID – 19 i stąd wynikają pewne reżimy sanitarne. Być może na wyrost, ale pandemii mimo ogłoszeń medialnych nikt jeszcze nie odwołał.


  1. Czy proponowany plan, według Państwa nie zniszczy tak dużego ekosystemu jakim jest „Rejon Rowu Północnego”?

Co do tzw. ekosystemu, jakim jest Rów Północny, mamy wątpliwości. Po części jest to teren zaniedbany, starsi mieszkańcy pamiętają raczej nazwę „smródka”, gdyż do niedawna płynęły tym rowem ścieki z Osiedla, a obecnie nastąpiło samooczyszczenie, aczkolwiek przepływ wody ze względu na brak w zbiornikach na Poligonie, jak i niewielki przybór na Dolnym Zalewie jest znikomy, a chciałoby się, aby szemrał tam sobie uspokajający strumień. Na razie to tylko marzenie i oby tylko na marzeniach nie pozostało. Pocieszające jest jednak to, że plan Rejon rowu określony jest symbolem 1 ZK/WS – tereny zieleni krajobrazowej i wód powierzchniowych śródlądowych. Wg Naszych obliczeń jest to pas zieleni i ewentualnej wody około 25 do 30 m, a u wylotu na przepuście przy Starej Strzelnicy około 15 m /dane szacunkowe/.


  1. Czy wpierw powinny powstać drogi, a drugiej kolejności kolejne osiedla?

Powstanie infrastruktury technicznej jest niezbędne, aby ewentualne osiedle zostało zasiedlone. Na chwilę obecną nie ma tam żadnej infrastruktury. Drogi są ważne, ale na etapie budowy, ze względu na przemieszczający się ciężki sprzęt do czasu zakończenia tylko tymczasowe. Docelowe drogi po zakończeniu inwestycji i pierwszych zasiedleniach jak na osiedlu „Natura”, łącznie z nowymi nasadzeniami, które też powinny być uwzględnione przez urbanistę.


Na koniec mała osobista dygresja Radnego K. Łączkowskiego.


Gdy przybyłem do Biedruska w czasach, gdy na osiedlu były bloki 10, 11 14, 291 292, a za moimi oknami budował się 293, nie myślałem, że będziemy pretendować do metropolii. Mam żal do ówczesnych decydentów z Ministerstwa Obrony Narodowej i będę powtarzał do końca swoich dni, że oddali Biedrusko do „Cywila”. Prawdopodobnie byli byśmy obecnie bazą wojskową w całym znaczeniu tego słowa, a nie sypialnią i skupiskiem obcych sobie ludzi. Nigdy nie wypierałem się, że mieszkam i pracuję na wsi, choć pamiętam z lat 70 ubiegłego wieku propagandę ówczesnego systemu pn. „Najpiękniejsze osiedle”. Takie współzawodnictwo było organizowane. Tylko jest, mała różnica wszyscy się angażowali, cywilni mieszkańcy, kadra, a Dowódca Brygady stawiał sobie za punkt honoru zwycięstwo w tym konkursie. Zdaję sobie sprawę, że wpadam w melancholię i co niektórzy powiedzą, że to inne czasy, ale może wyzwólmy w sobie odrobinę wspólnoty i nie szukajmy sztucznych problemów i winnych pośród innych tylko wykażmy się inicjatywą.
Rów Północny może być takim przyczynkiem, że nie jesteśmy tylko sypialną Poznania, ale stanowimy społeczność, która może i powinna być jednością. Po to było pierwsze wyłożenie i dyskusja, po to jest drugie wyłożenie i dyskusja, aby nasze uwagi wybrzmiały, nie czekajmy, na innych, skoro umiemy pisać na forach społecznościowych, to napiszmy bo taka jest możliwość, uwagi i przekażmy do Urzędu. Tak to Rada ma decydujący głos i Rada chce słyszeć te uwagi, aby o nich dyskutować. Byłem inicjatorem wizji lokalnej grupy radnych, aby wiedzieli o czym mówimy i z jakimi problemami się spotkamy. To nie tak, że Radni siedzą cicho. Naprawdę razem z Radnym R. Banaszakiem próbujemy ogarnąć to Nasze Biedrusko, ale pomóżcie nam, znacie telefony, adresy internetowe, wszystko jest oficjalnie dostępne, aby te informacje dotarły, ale mieszkańcy też maja możliwość składania wniosków uwag do Urzędu Gminy (w nieprzekraczalnym terminie do dnia 19 sierpnia). Wykorzystajmy to na co pozwalają nam przepisy.


 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Pogoda dla Biedruska
16°
całkowite zachmurzenie
wilgotność: 87%
wiatr: 2m/s płd. wsch.
Max: 17 • Min: 17
21°
Pt
18°
Sob
10°
Nd
Weather from OpenWeatherMap
Przekaż 1 procent na Drużynę Harcerską z Biedruska