Dwa dni temu (20 sierpnia) Poznań świętował 105-tą rocznicę powstania Zamku Cesarskiego. W 1910 roku Wilhelm II odwiedzając dzisiejszą stolicę Wielkopolski odebrał klucze do swojego nowo wybudowanego zamku. Prócz Poznania cesarz niemiecki odwiedził także Biedrusko.

Wilhelm II Hohenzollern przybył do Poznania wraz z żoną Augustą Wiktorią. 21 sierpnia klucz do rezydencji – Zamku Cesarskiego – wręczył gościom budowniczy Franz Schwechten. Po oficjalnej części  oprowadził cesarza po swoim monumentalnym dziele. Wieczorem odbyło się duże przyjęcie na cześć władcy.

cesarz w biedrusku wilhelmBillboard przed Centrum Kultury Zamek w Poznaniu (kliknij, aby powiększyć zdjęcie)

„Następnego dnia cesarzowa wydała przyjęcie dla pań, a na dziedzińcu koncertowały zespoły (…)” i to właśnie tego dnia (22 sierpnia) lub dzień później Wilhelm II Hohenzollern przybył do Biedruska.

Źródła w kronikach wojskowych i internetowych kalendariach opowiadają o tym wydarzeniu tak:

Z okazji otwarcia zamku cesarskiego w Poznaniu latem 1910 roku Obóz Ćwiczebny Biedrusko odwiedził cesarz Wilhelm II, który bawił w pałacu i dokonał przeglądu wojsk ćwiczących na poligonie. Na pamiątkę tej wizyty został wykonany przez żołnierzy obelisk z głazu narzutowego o wadze 18 ton, który przywędrował nad Wartę z gór skandynawskich na czaszy lodowca przed wieloma tysiącami lat, z pamiątkową tablicą z brązu. Został on ustawiony w ogrodzie kasyna oficerskiego. Podczas Powstania Wielkopolskiego owa płyta została zdjęta i zaginęła.


Śledztwo historyczne nr.3

Wypytując o to zdarzenie osoby interesujące się historią Biedruska, można było zauważyć pewne różnice zdań. Niektóre wypowiedzi sugerują, że powyższy cytat relacjonujący odwiedziny Wilhelma II w Biedrusku wprowadza nas w błąd. W związku z tym już teraz zrodziły się 3 pytania:

 • Ile razy Wilhelm II Hohenzollern był w Biedrusku?
  Póki co nieoficjalnie wiemy, że cesarz dwukrotnie odwiedził naszą miejscowość. Jednak należy poprzeć to twardymi dowodami.
 • Jakie miejsca odwiedził i jakie budynki wizytował?

  W kronikach mowa jedynie o Pałacu. Przypuszczam, że mogło być więcej miejsc w Biedrusku, które odwiedził cesarz.

 • Czy istnieją fotografie z tych odwiedzin lub relacje świadków?
  W tamtych latach zaczynano doceniać siłę przekazu utrwalonych obrazów i możliwe, że jakiś fotograf znalazł się wtedy w Biedrusku. Liczę także na pisane relacje świadków, choćby na pocztówkach wysyłanych do rodzin oddalonych często o setki kilometrów.

Jeśli masz informacje lub możesz w jakiś sposób pomóc odpowiedzieć na powyższe pytania, prosimy o mail na: kontakt@ebiedrusko.pl

wilhelm ebiedruskoWilhelm II Hohenzollern (kliknij, aby powiększyć zdjęcie)

(Powrót do postu na FACEBOOK‚u)


Źródła:
– Centrum Kultury Zamek www.zamek.poznan.pl
– Kalendarium www.lepszypoznan.pl
– Portal www.biedrusko.org

 

Komentarze

3 odpowiedzi na „Minęło 105 lat od wizyty cesarza Wilhelma II w Biedrusku”

 • Pierwsza wizyta Wilhelma II w Biedrusku to 8-9 sierpnia 1905 roku. Minęła więc niedawno 110 rocznica …

 • I tak i nie… 105 lat od wizyty w 1910 roku, ale też 110 lat od wizyty w 105 roku. To taka gra tekstem. Jednak jest jeszcze inna data, według mnie bardzo wątpliwa. Autor artykułu w Miesięczniku Sucholeskim Nr.56 sierpień/wrzesień 2001 „Wykaz ważniejszych osobistości, które przebywały na terenie Biedruska w latach 1901 – 2000”, Zenon Pilarczyk podaje: – „Cesarz Wilhelm II, cesarz niemiecki z dynastii Hohenzollernów – 1092 r.”

 • W 2017 roku w artykule o cesarskim kamieniu Jan Marek K skomentował tak: – (…) w tej kwestii przedstawiłem dowód w moim artykule. Jest to pocztówka wysłana 25 sierpnia 1905 roku, na której pomnik już stał. I nie jest to jedyne zdjęcie, które wskazuje na datę 1905. Natomiast kwestia opisania wizyt cesarza w Biedrusku była przedmiotem „śledztwa historycznego” redaktorów portalu, stąd ja tego tematu nie będę opracowywał,w oczekiwaniu na powrót do tematu jego inicjatora. (Choć odszukanymi materiałami w swoim czasie podzieliłem się z redakcją portalu.) Może napiszę jeszcze , że cesarz rozważał przyjazd do Biedruska podczas swojej wizyty w roku 1902 w Poznaniu, ale te plany nie zostały zrealizowane.
  Tutaj pocztówka wysłana w 1907 roku :
  https://www.facebook.com/photo.php?fbid=484833458520233&set=p.484833458520233&type=3&theater

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Pogoda dla Biedruska
8°
pochmurno z przejaśnieniami
wilgotność: 93%
wiatr: 4m/s płd. zach.
Max: 10 • Min: 9
5°
Śr
4°
Czw
4°
Pt
Weather from OpenWeatherMap
Przekaż 1 procent na Drużynę Harcerską z Biedruska