W nocy z 22 na 23 lutego 1945 roku liczne grupy żołnierzy niemieckich uciekły z upadającego Fortu Winiary. Kierując się na północ w kierunku Obornik, a następnie Puszczy Noteckiej, aż do pozycji niemieckich na linii Odry próbowali wyłamać się przez luźno obsadzone okrążenie radzieckie, otaczające Poznań od Północy.

Kilka z tych grup dotarło do lasów na Wschód od Biedruska. Nie jest znana liczba żołnierzy niemieckich, którzy przebijali się przez te lasy. Nie wiadomo czy przedarli się dalej, czy polegli w licznych potyczkach leśnych i spoczywają gdzieś tam pochowani. Wiadomo natomiast dzięki setkom godzin pracy z wykrywaczem metalu, że mniejsze lub większe potyczki z oddziałami radzieckiej lub polskiej milicji miały miejsce prawie w całym wschodnim lesie przy Warcie. Ogromna ilość łusek karabinowych świadczy o zaciekłości i intensywności walk. 

Patryk Kempiak eBiedruko14Prócz łusek, wykrywacz metali pomagał znaleźć także inne przedmioty. Niektóre z nich ułatwiają wyobrazić sobie tamte czasy
(kliknij, aby powiększyć zdjęcie).

W chaosie żołnierze niemieccy gubili przedmioty osobiste lub porzucali zbędne wyposażenie. Wielu degradowało się przed pójściem w niewolę. Wyrzucali odznaczenia, a niekiedy nawet nieśmiertelniki (zwłaszcza jednostki policji i SS) aby uniemożliwić identyfikację z tymi zbrodniczymi formacjami.

Patryk Kempiak eBiedruko8Odznaka Szturmowa Piechoty porzucona przez właściciela (kliknij, aby powiększyć zdjęcie).

Żołnierze niemieccy ganiani po całym lesie, niczym zwierzęta walczyli o przetrwanie. Wiadomo, że sporo grup dotarło do Leśniczówki w Radzimiu na północ od Biedruska, gdzie toczyły się ciężkie walki z Rosjanami, którzy możliwe, że byli okopani na tym obszarze.

Patryk Kempiak eBiedruko23 Dwie połówki stalowych nieśmiertelników, stalowa odznaka za rany, Destrukt Żelaznego Krzyża I klasy III, wieniec od Srebrnej Odznaki Szturmowej Piechoty, guziki groszki od munduru niemieckiego (kliknij, aby powiększyć zdjęcie).

Patryk Kempiak eBiedruko20Regulaminowe pudełeczko na 3 prezerwatywy dla Wehrmachtu (kliknij, aby powiększyć zdjęcie).

Patryk Kempiak eBiedruko4Nóż sprężynowy i dwa magazynki od niemieckiego karabinu szturmowego Stg44 (kliknij, aby powiększyć zdjęcie).

Patryk Kempiak eBiedrukoCzarna odznaka za rany I klasy (kliknij, aby powiększyć zdjęcie).

Patryk Kempiak eBiedruko11Złota obrączka porzucona przez właściciela, który nie chciał, aby miał ją któryś z Rosjan w przypadku dostania się do niewoli (kliknij, aby powiększyć zdjęcie).

Patryk Kempiak eBiedruko9Bagnet z pochwą. Zachowała się także skóra (kliknij, aby powiększyć zdjęcie).

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Pogoda dla Biedruska
8°
zachmurzenie duże
wilgotność: 92%
wiatr: 7m/s zach. - płd. zach.
Max: 8 • Min: 7
8°
Czw
10°
Pt
9°
Sob
Weather from OpenWeatherMap