Jak informacje o Powstaniu Wielkopolskim dotarły do Biedruska? To nie jest tak oczywiste jakby się mogło wydawać. Natomiast sama informacja była o tyle ważna, że Polacy dzięki wiadomościom z Poznania wiedzieli co robić i mieli pewność, że nastąpi próba wyzwolenia obozu.

Warto przypomnieć, że Powstanie wybucha pod koniec 1918 roku. Nie ma internetu, komunikatorów, ani nawet telewizji czy telefonów stacjonarnych.

Niemcy okupujący Wielkopolskę, starali się kontrolować wszystkie istniejące połączenia telegraficzne i telefoniczne.
Prasa wychodziła z opóźnieniem i nie można było nawet pomarzyć o dostawie większej ilości egzemplarzy do Biedruska bez kontroli na wjeździe do miejscowości.

W takim razie jak informacje o Powstaniu dotarły do Biedruska i utwierdziły ludność polską, że należy się przygotować do walki?

Możliwe, że jak to często bywa pomógł nieco wyjątkowy zbieg okoliczności. W tym przypadku chodzi o Bronisława Blocha, który po powrocie ze służby w wojsku niemieckim miał stawić się na stałą pracę w Biedrusku.

„(…)Ogniomistrz Bronisław Bloch w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia był w Poznaniu. Tam zauważył mocno rozbudzone powstańcze nastroje i euforię Poznaniaków po przyjeździe Paderewskiego na stację kolejową. Po wybuchu walk w centrum miasta, Bloch zgłosił się do Hotelu „Bazar” (tam urzędowała Naczelna Rada Ludowa), gdzie poinformował o sytuacji w Biedrusku i zagwarantował swoją lojalność. Otrzymał rozkazy powrotu do Biedruska, niewzniecania walki zbrojnej i oczekiwania na oddziały powstańcze z Poznania.”

Oczywiście kanałów komunikacji z powstańczą informacją mogło być więcej. Ten powyższy jest jednak potwierdzony źródłem historycznym.

Wysoce prawdopodobne jest także, że informacja o zrywie Wielkopolan mogła już trafić szybciej do naszej miejscowości. Polacy poprzez swoje aspiracje niepodległościowe i wieloletnią pracę u podstaw zasiadali w Radach Robotniczych i Żołnierskich. Potrafili rownież przechwytywać różne informacje – samodzielnie lub przy pomocy „przyjaciół”. Do Biedruska także niemal codziennie musiało docierać zaopatrzenie z Poznania, a to również potencjalne źródło informacji. Całkiem możliwe, że jeszcze kiedyś poznamy inne spisane relacje ludzi żyjących w tamtym okresie i wtedy nastąpi aktualizacja.

____

Źródła:
Tekst cytatu: :Wyzwolenie Biedruska w Powstaniu Wielkopolskim”, autor: Mariusz Sak, ebiedrusko.pl/aktualnosci/wyzwolenie-biedruska-w-powstaniu-wielkopolskim/

Fot. Paderewski w Poznaniu (źródło: Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Pogoda dla Biedruska
2°
zachmurzenie duże
wilgotność: 97%
wiatr: 4m/s płd. zach.
Max: 3 • Min: 2
9°
Sob
5°
Nd
7°
Pon
Weather from OpenWeatherMap