Czy w Biedrusku powstanie Dom Dziennego Pobytu Seniora? Wszystko wskazuje na to, że starania o utworzenie takiej placówki już mają miejsce. Otrzymaliśmy pismo / list intencyjny od Pana Jana Kucharskiego, w którym określony jest cel i w skrócie opisany jest sposób działania Domu Dziennego Pobytu Seniora.

Poniżej przedstawiamy dokument otrzymany na naszą skrzynkę kontakt@ebiedrusko.pl

Domy dziennego pobytu powstają z inicjatywy rządowej przy wsparciu Europejskiego Funduszu Społecznego. W roboczo nazwanym programie „Senior-WIGOR” zawarte jest pięć haseł jakie mają stanowić trzon tworzenia placówek dla seniorów: Wiedza Integracja Godność Opieka i Rehabilitacja. Ciekawe jest także to, że pierwotnie program miał nie prowadzić do wybudowania nowych obiektów, lecz adaptować już istniejące.

Portal www.prawo.pl pisał tak przy powstawaniu projektu:

Pieniądze z programu nie będą przeznaczone na budowę nowych obiektów, a raczej na adaptację już istniejących. „To może być zaadaptowany dom kultury, który dzisiaj nie spełnia już swoich funkcji, lub zamknięta szkoła. Wystarczy wyremontować dwa, trzy albo cztery pokoje, zapewnić część sanitarną i można stworzyć dobrą przestrzeń dla dziennego pobytu seniora” – wyjaśnił minister.
Ośrodki takie powinny zapewniać m.in. dostęp do internetu, czytelni, rehabilitację i zajęcia ruchowe, np. nordic walking oraz różnego rodzaju pracownie dla osób starszych, a także przynajmniej jeden ciepły posiłek. Mają one nie tylko umożliwić seniorom (w programie określanym jako osoby powyżej 60 lat, nieaktywne zawodowo) aktywne spędzanie czasu wolnego, ale także zaktywizować ich i zaangażować w działania samopomocowe.

Starania o powstanie Domu w Biedrusku trwają. Z uwagi, że program jest rządowy i oprócz spełnienia wymagań lokalowo-sanitarnych, pomysł musi także przejść przez przynajmniej jeden szczebel samorządowy. Zatem do pozytywnego zaakceptowania potrzebna jest także „wola polityczna”.

Jeśli kwestie proceduralne i polityczne nie będą stanowiły problemu, w naszej miesjcowowści powstanie jedyny w Gminie DDPS. Może to być jedna z nielicznych inicjatyw, która znajdzie swoją lokalizację poza stolicą gminy, i w ten sposób zostanie dowartościowane rozwijające się Biedrusko.

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Pogoda dla Biedruska
10°
słabe opady deszczu
wilgotność: 59%
wiatr: 6m/s zach. - płd. zach.
Max: 9 • Min: 9
18°
Pon
16°
Wt
18°
Śr
Weather from OpenWeatherMap
Przekaż 1 procent na Drużynę Harcerską z Biedruska