Dwa filmy które warto zobaczyć. Dotyczą historii, ale też lokalnych i bieżących wydarzeń w naszej gminie.


/Opracowali: Mieczysław DEJ, Jan Marek KA/


Pierwszy, www.youtube.com/watch?v=e_r6CGzgY7U&feature=share; Suchy Las – 800 Lat Historii – odcinek 2.

Krótki, ale ilustruje historyczne wydarzenie nadania przez biskupa Pawłaziemi -Suchego Lasu joannitom. Wykorzystano plenery ruin kościoła w Chojnicy, rekonstruując ceremonię oficjalnego przekazania aktu notarialnego. Druga część filmu odnosi się do wątpliwości jakie mamy co do dat i słuszności obchodzenia jubileuszu 800 – leciaSuchego Lasu. Warto z należną uwagą wsłuchać się w wypowiedzi prof. Tomasza Jurka z Instytutu Historii PAN. Jest za każdą taką uroczystością, która hołduje historii i nie widzi w tym przeciwskazań. Wręcz uważa, że takie obchody przybliżają nam zapomniane karty i jednoczą lokalną społeczność. Jednak nie rozwiewa naszych wątpliwości a nawet przyznaje, że takie są i mamy prawo poznać wszystkie. Nie jesteśmy pierwszymi którzy tą tematykę podnoszą i tylko czas sprawił, że teraz należy wrócić do kwestii znanych dat oraz dostępnych materiałów źródłowych i opracowań.Dla nas wyjątkowo ważnych, bo utożsamiamy się z małą Ojczyzną, w której dane nam jest żyć.

Profesor w pełni potwierdza nasze tezy i wnioski opisane w artykułach opublikowanych na portalu eBiedrusko, mimo, że nie mówi o tym wprost. Są to niżej podane opracowania:

– z 22 stycznia 2018 roku, Najważniejsze nasze rocznice. Jakie daty świętujemy, pamiętamy. Ile lat ma nasza gmina i sam Suchy Las?

 

– oraz z 4 lutego 2018 roku, Najważniejsze nasze rocznice. Jakie daty świętujemy, które pamiętamy. Rok 1388!”

Profesor w filmie proponuje taką okoliczność wykorzystać do dalszych spotkań, rozmów, dociekań i poznania historycznych faktów. Uważa, że nie należy poprzestać tylko na tym jednym dokumencie datowanym na 1218 rok. Tym bardziej, że są dostępne inne opracowania a rzetelność zobowiązuje.

Film powstał na zlecenie i jest kolejnym krokiem w ramach trwających obchodów 800 –lecia Suchego Lasu.

Drugi film jest częściowym zapisem 42 sesji Rady Gminy z 28 lutego 2018 roku. Opublikowany 4 marca 2018 roku na stronie Sucholeskiej Telewizji Internetowej. Oddaje rzeczywisty i smutny obraz jak można spłycić ten temat, gdy wielu uporczywie uważa się za nieomylnych i nie zamierza skorzystać z sugestii radnych i mieszkańców gminy. Niestety, to forma pozbawienia nas współdecydowania nawet w tak prozaicznych problemach. Ważnych dla nas, ale też przyszłych pokoleń. Czy jest to pisanie naszej historii wbrew temu co wcześniej poznaliśmy?

By dać możliwość własnej oceny proponujemy poznać w całości część 2 tego zapisu:

www.youtube.com/watch?v=Xji_frgny2o;

Niestety, różnimy się w podejściu do wielu problemów i jest to naturalne. Jednak w przypadku troski o prawdę historyczną winniśmy być zgodni, że warto poznać każdą. Nie tylko tą która w danej chwili jest nam przydatna. Zmiksowane wypowiedzi nas od niej oddaliły, w tym stanowisko wójta i ludzi do niego zbliżonych. Wójt wyklucza zorganizowanie takich spotkań, paneli dyskusyjnych z udziałem historyków i innych propozycji. A na pewno jest przekonany, że nie warto rozmawiać o datach. Wprost, boi się dat. Uważa, że mogą być zorganizowane takie dyskusje, ale w ramach działalności stowarzyszeń na terenie gminy.

W urzędzie wybrano komitet organizacyjny z pominięciem Rady Gminy i innych środowisk, ale też wybrano odpowiadające daty. Wójt przy nich z głębokim przekonaniem tkwi. Ma głosy wsparcia a na konstruktywne wypowiedzi dyskutujących radnych i innych jest wyjątkowo odporny. Takie stanowisko niepokoi, szczególnie w 2018 roku, tak ważnym dla przypadających rocznic.

I na tym nie koniec. Nie wiadomo, czy to precedens czy zwykły wypadek przy pracy. Otóż Rada Gminy nie przegłosowała wniosku Komisji społecznej, który przedstawił przewodniczący komisji radny Krzysztof Pilas. Na styczniowej sesji takie otrzymał zadanie. Wnioski nie są bliskie naszym, ale są. Są też inne niż te które z uporem przedstawia wójt.  Zatem powstało koronne pytanie: – dlaczego nie podjęto głosowania przedstawionych wniosków przez radnego Krzysztofa Pilasa? Dlaczego wypracowany wniosek przez komisję przesłano bezpośrednio do wójta, wiedząc, że jest przeciwny takim propozycjom? Całość rozważań radnych w tej części sesji „przykryto” głosowaniem nad wątpliwym „Oświadczeniem…” i wmówiono nam, że ono ma wyłącznie wymiar symboliczny. Oświadczenie wpłynęło do Rady Gminy od wójta jako propozycja jednego z punktów porządku obrad. Niestety dopiero przed obecną sesją, gdy cały proces zadaniowy uruchomiono ponad rok temu.

Więcej nie komentujemy a tylko pytamy, bo zwracając się do Rady Gminy nie o to nam chodziło. A o co? O tym we wspomnianych artykułach i e – mailowej korespondencji bezpośrednio z wieloma radnymi. Stanowiska są znane i niczego nie przesądzają a rodzą dalsze wątpliwości. W tym, dlaczego w monografiach gminy Suchy Las, zarówno autorów Zenona Pilarczyka i Jana Rewersa oraz Ryszarda Chruszczewskiego nie ma najmniejszej wzmianki o tym, że w 1968 roku obchodzono 750 – lecie Suchego Lasu. A to właśnie tym argumentem wójt zamknął dalsze rozważania o słuszności przyjętego jubileuszu. Dlaczego przez to półwiecze tak było cicho na ten temat. Poza wątpliwościami jakie powielano z Monografii Gminy Suchy Las z 1991 roku i z Zarysu historii gminy Suchy Las i jej mieszkańców z 2010 roku.

Niepokoi też podejście poważnego urzędnika do pracy komitetu organizacyjnego obchodów. Mglista wypowiedź co do planu pracy, notatek z posiedzeń, wydatków i innych niedopowiedzianych. Wiadomo, że robocze wersje są na użytek własny, ale mamy wrażenie, że w tym obszarze panuje żywioł i dowolność. A nawet trochę konspiracji. Nie da się ukryć, że nie przygotowano nas, mieszkańców do tak zaszczytnego święta.

Z szacunku do Rady Gminy, mieszkańców a tym bardziej do wyborców nikt z urzędników nie ma prawa zakłamywać prawdę historyczną. Wykorzystywać jubileusze do partykularnych celów, przy tym zasłaniając się patronatami.

Tego się trzymajmy, bo warto być otwartym i kreatywnym. Nie bójmy się dat!

Mieczysław DEJ, Jan Marek KA

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Pogoda dla Biedruska
20°
bezchmurnie
wilgotność: 60%
wiatr: 4m/s płn. - płn. wsch.
Max: 20 • Min: 20
Weather from OpenWeatherMap
Przekaż 1 procent na Drużynę Harcerską z Biedruska