Mamy niespodziankę dla wszystkich pielęgnujących wspomnienia oraz dla tych co nie mają prawa pamiętać wydarzeń z Biedruska w 1994 roku. Postaramy się przybliżyć w najbardziej zrozumiałym skrócie czym były dla Polski i NATO ćwiczenia  „Cooperative Bridge” w ramach programu „Partnerstwo dla Pokoju”.

Wszystko zaczęło się nieco ponad rok przed świętowanym dziś wydarzeniem. 1 września 1993 roku Prezydent RP Lech Wałęsa przysyła list do sekretarza generalnego NATO, w którym oznajmia, że Polska ma jeden główny priorytet w swej polityce zagranicznej i jest nim członkostwo w NATO. W styczniu 1994 roku nadeszła odpowiedź i została zaprezentowana podczas szczytu w Brukseli. Przedstawiono wtedy propozycję współpracy państwom Europy Środkowej i Wschodniej z Sojuszem Północnoatlantyckim. Ofertę nazwano „Partnerstwo dla Pokoju” i zakładała wspólne ćwiczenia oraz udział w operacjach pokojowych i humanitarnych. Niecały miesiąc później prezydenci Czech, Słowacji, Węgier i Polski zaakceptowali program podczas wizyty w Pradze prezydenta USA, Billa Clintona.

Operator radiostacji – wojska Republiki Czeskiej

Minęło zaledwie kilka miesięcy i plan został wcielony w życie. Pomimo, że międzynarodowe ćwiczenia przygotowuje się znacznie dłużej, to Polska stanęła na wysokości zadania. 12 września 1994 roku rozpoczynają się w Biedrusku  „Ćwiczenie o kryptonimie ,Cooperative Bridge’ 94”. Biedrusko na 5 dni staje się bardzo ważnym punktem na mapie dowódców NATO. Oprócz 600 żołnierzy ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Hiszpanii, Włoch, Bułgarii, Litwy, Czech i Polski, na poligonie zjawili się dziennikarze z obsługą techniczną , także w grupie kilkuset. Nie można tutaj pominąć wojsk i służb cywilnych obsługujących manewry. Bardzo często były to osoby na co dzień pracujące w Biedrusku, które dbały o żywność, zaopatrzenie sprzętowe, opiekę medyczną czy nawet zabezpieczenie uroczystości.

Śmigłowiec na wyposażeniu WP – PZL ŚWIDNIK W-3 SOKÓŁ

Niektórzy wspominają, że Biedrusko na czas „Cooperative Bridge” stało się twierdzą. W strategicznych punktach postawiono dodatkowe posterunki obudowane workami z piasku. Wszędzie patrolowali mundurowi, a żandarmeria często legitymowała przejeżdżające pojazdy. Oczywiście część z tych działań miały charakter wizerunkowy, lecz na pewno utwierdzały wszystkich w przekonaniu, że to co właśnie wtedy trwało było naprawdę ważne. Jak bardzo ważne?

Polski wojskowy, prawdopodobnie w BWP

Można się zastanawiać: jak trudne i niebezpieczne zadania czekały na wojskowych biorących udział w tym etapie „Partnerstwa dla Pokoju”. Otóż już w fazie planowania zrezygnowano z ryzykownych misji i skomplikowanych manewrów. Celem „Cooperative Bridge” było szkolenie z podstawowych zadań związanych z utrzymywaniem pokoju. Centrum prasowe NATO w komunikacie podało że wojska wymienionych wcześniej państw:

dzieliły się doświadczeniami dotyczącymi utrzymania pokoju, wspólnego zrozumienia procedur czy poprawą zdolności sił wojskowych do współpracy w międzynarodowych operacjach utrzymywania pokoju.

Wielu by rzekło: „niby nic priorytetowego” bo przecież nie ma w tym mowy o ofensywie czy defensywie, jednak w samym wymiarze geopolityki znaczyło to wiele, a dla Polaków był to zauważalny krok w stronę NATO.

Żołnierze Niemiec i Rumunii podczas wspólnych rozmów 

Głównodowodzącymi ćwiczeniami „Cooperative Bridge” zostało dwóch wysokich rangą oficerów. Jednym z nich był amerykański generał dywizji William Carter, dowódca 1 Dywizji Pancernej USA, drugim – generał bryg. Zygmunt Sadowski, zastępca dowódcy- szef Sztabu ŚOW gen. bryg. Zygmunt SADOWSKI. płk w st. spocz. Andrzej Malik został szefem sztabu ćwiczeń.

Natomiast sam scenariusz manewrów był następujący: wojska sprzymierzone musiały zapewnić pokój Republice Rubblandii, która była otoczona wrogimi państwami Hinlandią i Gothlandią. Dodatkowo wewnątrz Rubblandii narastały spory na tle religijnym. Stolica Rubblandii znajdowała się w Biedrusku.


Pięć dni minęło szybko, września 1994. Echo dobrze zorganizow ćwiczenia rozbrzmiewało długo. My pamiętamy do dziś.

–> powrót do profiu FACEBOOK (możesz udostępnić ten materiał znajomym)


Źródła:
Strona www: https://www.nato.int/multi/photos/1994/m940912a.htm?fbclid=IwAR0xyi73APF42IoVdqW7mBvznoeBGYkWvdKBRk2A6Sje1wr5Ga0ZfqdvuU0; wejście: 02.09.2019
Strona www: http://www.polska-zbrojna.pl/home/articleshow/29203?t=-Most-wspolpracy-czyli-polska-armia-blizej-NATO&fbclid=IwAR0cKHIVF7SiqXuYw6miMZRNr_1CsKMtuyLsndo8IegFmJPgTO3h1o_0Xtc; wejście: 02.09.2019
Wywiad z ppłk. rez. dr Witoldem Rynkiewiczem: https://www.youtube.com/watch?v=le_tISNF29g

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Pogoda dla Biedruska
17°
zachmurzenie małe
wilgotność: 98%
wiatr: 3m/s płd. - płd. wsch.
Max: 17 • Min: 17
25°
Nd
25°
Pon
25°
Wt
Weather from OpenWeatherMap