21 lutego 2019 r. odbyła się V sesja Rady Gminy Suchy Las, na której między innymi usunięto z Wieloletniej Prognozy Finansowej punkt „Budowa Szkoły w Biedrusku”. Czy zatem nowa szkoła powstanie?

Wieloletnia Prognoza Finansowa gminy, określa najważniejsze wydatki zaplanowane na lata 2019-2029. Najbardziej aktualny taki dokument został uchwalony w czasie poprzedniej kadencji Rady Gminy Suchy Las. Proces jego tworzenia można prześledzić TUTAJ

Do 21 lutego WPF zawierała punkt „Budowa Szkoły w Biedrusku”, który opatrzony był kwotą 3 200 000 zł. Na ostatniej sesji Rady Gminy kwota ta została usunięta z Prognozy, a działanie zostało opatrzone uzasadnieniem:

Z uwagi na brak Programu funkcjonalno-uzytkowego, projektu i kosztorysu wykreśla się zadanie budowy szkoły w Biedrusku – w wydatkach roku 2019. Pozostawia się 200 000 zł na opracowanie projektu i kosztorysu – dopiero po oszacowaniu realnych kosztów za danie ponownie wprowadzone zostanie do WPF.

Na to, co się wydarzyło na V Sesji Rady, zwrócił uwagę radny minionej kadencji Pan Dariusz Matysiak. Zabierając głos podczas Zebrania Osiedlowego zadał pytanie „Dlaczego obecni radni nie są za budową nowej szkoły w Biedrusku i głosowali za wykreśleniem tego punktu z WPF?”. Pan Dariusz Matysiak przedstawił protokół z głosowania i dokument potwierdzający wykreślenie z Prognozy:


Poprosiliśmy Pana Dariusza Matysiaka, by rozwinął temat i wyjaśnił nam swoje intencje:

– Kilka faktów: Od początku poprzedniej kadencji staraliśmy się zwrócić uwagę na potrzebę rozbudowy placówek oświatowych w Biedrusku jednak Wójt to ignorował. Już kilka lat wcześniej były składane wnioski przez Przewodniczącego komisji oświatowej Krzysztofa Pilasa jest również w tej sprawie interpelacja złożona bodajże w 2015 roku gdzie wójt odpowiada iż do 2029 nie widzi potrzeby rozbudowy placówek oświatowych w Biedrusku. Po wielu naciskach udało się przekonać do budowy przedszkola jednak było już to w ostatniej chwili i nie było możliwości zmiany MPZP gdzie jest zapis iż może być przedszkole ale tylko na 120 dzieci. A w tamtym czasie do przedszkola uczęszczało już ponad 150 dzieciaków. A więc nowe przedszkole już w trakcie budowy było zbyt małe aby mogły pomieścić się wszystkie dzieci. Aby uniknąć podobnego problemu ze szkoła staraliśmy się przekonać Wójta aby do tego tematu podszedł z lekkim wyprzedzeniem i wpisaliśmy do WPF zadanie budowa szkoły w Biedrusku na lata 2019/2022 3,2 mln tak aby można było rozpocząć inwestycje może nawet zakupić teren Kuźni tak aby działka pod oświatę była geometryczna i nie powstało w pobliżu coś co kompletnie nie będzie pasować do otoczenia jak np myjnia na przeciwko. Na dzień dzisiejszy teren Kuźni w MPZP jest wpisana funkcja usług więc kto wie co tam może powstać jeśli ktoś to kupi. Najgorsze nie jest to że wykreslili ta kwotę tylko że gdy zadałem pytanie na zebraniu to żaden z obecnych radnych nie potrafił odpowiedzieć dlaczego tak postąpił a miałem wrażenie że kompletnie nie wiedzieli o czym mówię i że głosowali nad czymś takim. Myślę że powinniśmy zmobilizować radnych aby przywrócili jak najszybciej to zadanie do WPF i wprowadzili do budżetu gminy. Szkoła wraz z pełną infrastrukturą w Biedrusku jest naprawdę bardzo potrzebna od kilku lat dzieciaki chodzą na dwie zmiany a z roku na rok będzie tylko gorzej. Blok po starej pralni jest oddany w całości, mieszkania przy ul. Wojskowej, Jesionowe oraz Natura I i II etap myślę że to kilkaset nowych mieszkańców wraz z dziećmi


Poprosiliśmy także o interpretację głosowania i podjętych decyzji obecnych Radnych Gminy Suchy Las z Biedruska, Krzysztofa Łączkowskiego oraz Radosława Banaszaka.

– Nikt nie zrezygnował, nie tylko z projektu ale i budowy szkoły w Biedrusku. Jedynie wykreślono tę pozycję z WPF, ponieważ trudno określić koszt budowy szkoły bez kosztorysu który powstanie dopiero po opracowaniu projektu. Ponadto nie forsujmy zadań za wszelka cenę bez oceny merytorycznej bo takie są oczekiwania może trochę zdrowego rozsądku a nie rozpalonych głów. Radnym z Biedruska zależy na tym temacie i nie ma takiej opcji, aby temat odszedł w niebyt – mówi Radny Krzysztof Łączkowski.

– Głosowanie było jak najbardziej świadome. Nie można wpisywać do WPF kwot z sufitu. Kwota 3 200 000 zł nie była kwotą realną, dlatego została zabezpieczona w budżecie kwota 200.000zł na opracowanie projektu i kosztorysu, a następnie po określeniu realnych kosztów wynikających z tych dokumentów zadanie Budowy szkoły w Biedrusku zostanie ponownie wprowadzone do WPF. Wszystko zostało omówione na komisji budżetu, finansów i planowania przestrzennego. Jestem za budową szkoły w Biedrusku i tak jak obiecałem mieszkańcom na spotkaniach przedwyborczych obietnic postaram się dotrzymać. – przekazuje Radny Radosław Banaszak.


Jesteśmy ciekawi opinii naszych czytelników i osób obserwujących temat od dłuższego czasu. Zapraszamy do dyskusji w komentarzach lub pod postem na Facebook

Komentarze

Jedna odpowiedź na „Czy w Biedrusku powstanie nowa szkoła?”

  • Czy przypadkiem te fundusze nie były i wizję ustalane za poprzedniej kadencji, która to teraz szuka przełomowych odkryć – bo tak to wygląda na spotkaniach. Pan Matysiak próbuje zanegować i ukazać coś co wcześniej sam chciał zrobić i ustalił, ale przy tym też się chyba dorobić – bo żadna zmiana nie zmieni projektów uchwalonych w ciągu paru miesięcy co Pan wykonywał przez parę lat. Panu już podziękujemy i zapraszamy do biedronki, a nie na spotkania, gdzie wprowadza Pan zamieszanie i chaos.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Pogoda dla Biedruska
20°
bezchmurnie
wilgotność: 60%
wiatr: 4m/s płn. - płn. wsch.
Max: 20 • Min: 20
Weather from OpenWeatherMap
Przekaż 1 procent na Drużynę Harcerską z Biedruska