Na rok 2020 zaplanowano na szeroką skalę manewry wojskowe Defender-20. Będą to największe manewry USA w Polsce, a Amerykanie mają przerzucić przez Niemcy do Polski i krajów bałtyckich co najmniej 20 tys. żołnierzy oraz 6 tys. pojazdów. 

O ćwiczeniach i jego ew. skutkach dla mieszkańców Biedruska rozmawialiśmy z Panią kapitan Marceliną Kusza-Sulowską, oficerem prasowym Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego w Poznaniu.

Redakcja: W I połowie 2020 r. zaplanowano ćwiczenia Defender-20, w Logo DEFENDE-Europe 20których udział wezmą również jednostki Wojska Polskiego. Czy znamy dokładny terminarz tych ćwiczeń?

Kpt. Marcelina Kusza-Sulowska: Etap przygotowawczy do ćwiczenia zacznie się w lutym, natomiast główne manewry rozpoczną się w marcu i potrwają do czerwca.

Czy w tym czasie możemy spodziewać się wzmożonego ruchu kołowego i transportu/przewozu sprzętu wojskowego oraz żołnierzy w obrębie Biedruska?

Zdecydowanie tak.

Ostatnie ćwiczenia żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej to szkolenia m.in. w terenie zurbanizowanym. Czy mieszkańcy Biedruska będą mogli spotkać uzbrojonych żołnierzy na ulicach miejscowości?

WOT to specyficzna formacja, która realizuje różne zadania. Działa blisko społeczeństwa, pomaga mieszkańcom, bierze udział w usuwaniu skutków klęsk żywiołowych czy akcjach poszukiwawczych, dlatego często widać żołnierzy ćwiczących „pod naszymi oknami”. Wojska biorące udział w ćwiczeniu Defender Europe 2020 będą realizować głównie zadania militarne na poligonie Biedrusko, ale powinniśmy być przygotowani na widok żołnierzy i sprzętu wojskowego.

Na terenie poligonu co jakiś czas odbywają się strzelania i ćwiczenia z użyciem amunicji bojowej, środków minerskich oraz pozoracji pola walki. Czy w trakcie ćwiczeń możemy się spodziewać ich wzmożenia?

Tak, tym bardziej, że dodatkowo w marcu 2020 roku planowane są na terenie poligonu Biedrusko coroczne zawody o miano najlepszego plutonu Wojsk Lądowych SZ RP.

Oprócz ćwiczeń Defender-20, Wojsko Polskie w przyszłym roku przeprowadzi również manewry pod kryptonimem Anakonda-20. Czy ćwiczenia te będą odbywały się równolegle czy też w innym terminie? Czy ich przeprowadzenie może się wiązać z pewnymi uciążliwościami dla mieszkańców Biedruska?

Ćwiczenie Anakonda-20 jest powiązane z ćwiczeniem Defender Europe 20 przy czym jego plany nie obejmują poligonu Biedrusko. Oprócz pobytu w Biedrusku wojsk sojuszniczych w czasie ćwiczenia Defender Europe 20 (od lutego do czerwca) należy się liczyć z przejazdem dużych kolumn pojazdów wojskowych przemieszczających się w inne rejony ćwiczenia.

Dziękujemy za rozmowę.

Dodajmy, że w manewrach udział wezmą żołnierze łącznie z 18 państw, m.in. z Kanady, Finlandii czy Gruzji.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Pogoda dla Biedruska
21°
rozproszone chmury
wilgotność: 83%
wiatr: 5m/s zach. - płd. zach.
Max: 20 • Min: 18
17°
Wt
17°
Śr
21°
Czw
Weather from OpenWeatherMap
Przekaż 1 procent na Drużynę Harcerską z Biedruska