Wszyscy wiemy, że wokół Biedruska przez ostatnie dwa wieki działo się naprawdę dużo. Czasami odnalezione w ziemi przedmioty kryją małe lub większe tajemnice, które po rozwikłaniu poszerzają naszą wiedzę historyczną. Jedną z takich zagadek jest znalezisko niegdyś należące do żołnierzy III Rzeszy.

Odkrycia kilka dni temu dokonał Pan Patryk Kempiak i już niemal od razu wiedział z jakiej jednostki pochodziły poniżej przedstawione przedmioty:

od Pana PatrykaKliknij, aby powiększyć

Symbole „Schule V Wlg.” to „Schule V Warthelager” czyli „V Szkoła Biedrusko” (Szkoła Piechoty). Trochę dłużej zajęło rozszyfrowanie rzadziej stosowanego skrótu „WffM”. Dopiero dzięki informacjom ze strony Stowarzyszenia Pomost, Pan Patryk rozszyfrował to jako „Waffenmeister” czyli „płatnerz/zbrojmistrz”. To wszystko jednoznacznie pozwoliło ustalić, iż są to żetony zbrojmistrza czyli coś w rodzaju numerka za pobrane z magazynu przedmioty.

od Pana Patryka2Kliknij, aby powiększyć

Ciekawe jest także to, że zachowały się zdjęcia V Szkoły Biedrusko. W czasach hitlerowskich Niemiec poczynania żołnierzy były dokumentowane dosyć często. Jednak po wojnie z uwagi na całkowite potępienie działań III Rzeszy wiele zdjęć zostało zniszczonych lub schowanych głęboko do szuflady. Niektóre dopiero teraz mogą ujrzeć światło dzienne:

Powyższe zdjęcia przedstawiają żołnierzy V Szkoły Piechoty w Biedrusku podczas ćwiczeń.

Jesteśmy ciekawi jakie jeszcze tajemnice kryje poligon Biedrusko….


Źródło zdjęć V Szkoły Biedrusko: http://57id.de/

Dziękujemy serdecznie Panie Patryku za zdjęcia znalezionych żetonów zbrojmistrza i podzielenie się niezwykle ciekawą informacją dotyczącą historii Biedruska.

Wróć do postu na facebook’u

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Pogoda dla Biedruska
21°
rozproszone chmury
wilgotność: 62%
wiatr: 5m/s zach. - płd. zach.
Max: 20 • Min: 19
17°
Wt
17°
Śr
21°
Czw
Weather from OpenWeatherMap
Przekaż 1 procent na Drużynę Harcerską z Biedruska