Zbliża się sezon wzmożonych wyjazdów – czy to weekendowych wypadów za miasto, czy wakacyjnych wypraw. Warto więc zadbać o nasze pojazdy i przygotować je odpowiednio do trasy. Podniesie to komfort użytkowania, pozwoli na dalszą bezawaryjną eksploatację oraz zadba o bezpieczeństwo nasze i pozostałych uczestników ruchu drogowego. Poznaj 4 wskazówki, które pomogą Ci przygotować Twój samochód do wiosenno – wakacyjnych tras.


1. Olej silnikowy

Przede wszystkim powinniśmy sprawdzić poziom oleju silnikowego, który w trakcie okresu zimowego pracuje w bardzo trudnych warunkach. Szczególnie w samochodach z silnikiem Diesla i filtrem DPF. W oleju mogło się nagromadzić trochę paliwa, co jest spowodowane tym, że zimą trudniej wypalić sadzę niż latem. Dodatkowo ważnym jest przestrzeganie okresów wymiany oleju, dzięki temu utrzymamy silnik naszego pojazdu w należytej kondycji.

Następnym ważnym płynem w naszym pojeździe jest płyn chłodzący, którego poziom również warto cyklicznie sprawdzać, a w szczególności przed dłuższą trasą. Pomoże nam to uniknąć niezaplanowanych postojów. Odpowiedni poziom płynu pozwala na optymalną pracę układu chłodzenia, który chroni silnik naszego pojazdu przed przegrzaniem, a w okresach zimowych pozwala ogrzać kabinę pojazdu.

Kolejnym bardzo ważnym płynem jest płyn do spryskiwaczy, którego odpowiedni poziom jest bardzo ważny do zachowania przedniej szyby w czystości co przekłada się bezpośrednio na bezpieczeństwo naszej jazdy, szczególnie podczas dłuższej trasy.

 


2.Opony letnie i geometria

Pamiętajmy że opony zimowe na suchej oraz mokrej nawierzchni wydłużają drogę hamowania o kilka metrów w stosunku do letnich. Przy wymianie opon z zimowych na letnie warto zwrócić uwagę, by te letnie były w dobrym stanie. Uważa się, że dobra opona posiada bieżnik minimum 3mm.Przepisy  zezwalają na 1,6mm jednak przy takim stanie ogumienia w trakcie deszczu nie odpompujemy za wiele wody, a przy mocniejszym hamowaniu możemy narazić siebie i innych na niebezpieczeństwo.

Wiek opony też ma spore znaczenie – po kilku latach traci ona swoje właściwości jezdne. Odwiedźmy serwis w celu sprawdzenia i ponownego ustawienia geometrii która przez okres zimowy mogła ulec zmianie. Regulacja ta zwiększy komfort oraz poziom bezpieczeństwa. Auto ze źle ustawioną geometrią może np. skręcać w jedną ze stron mimo prosto ustawionej kierownicy. Dodatkowo wspomnę o tym, że odpowiednio ustawiona geometria pozwala ekonomiczniej eksploatować paliwo.

 


3.Hamulce oraz płyn hamulcowy

Tarcze hamulcowe oraz klocki są wystawione na bardzo mocne działanie soli oraz różnicy temperatur, przez co szybciej ulegają procesowi zużycia. Z kolei płyn hamulcowy ma tendencję do wchłaniania wilgoci. Jeśli do tego dochodzi, to temperatura wrzenia znacząco spada, a tym samym obniża się skuteczność pracy hamulców. W takiej sytuacji z ratunkiem pojawia się serwis, który może zmierzyć poziom wrzenia płynu i ustalić czy nie trzeba go wymienić.


4. Czyszczenie

Po okresie zimowym warto zadbać o dokładne wyczyszczenie pojazdu, poczynając od odwiedzenia myjni bezdotykowej, gdzie możemy usunąć wszelkiego typu zanieczyszczenia, zaschnięty asfalt, sól i inne szkodliwe substancje na karoserii. Korzystne jest także polerowanie specjalną substancją, która pozwoli usunąć mikrorysy na naszym lakierze. Niestety zabiera to około 3 mikronów naszej bezbarwnej powłoki lakierniczej, dlatego bardzo często po takim zabiegu klienci decydują się na nałożenie powłoki ceramicznej, która po utwardzeniu, także jest grubości 3 mikronów i dodatkowo chroni nasz lakier przed rysami. A gdy te pojawią się ponownie, to bezpiecznie możemy wykonać wspomniany zabieg raz jeszcze. Warto zobaczyć, czy nie powinniśmy zadbać także o wnętrze naszego pojazdu poprzez wyczyszczenie tapicerki oraz kokpitu.


Kompleksowe przygotowanie samochodu do sezonu letnich wyjazdów można wykonać m.in. w Autoryzowanym Serwisie Volkswagena przy ul. Obornickiej 249 w Poznaniu. Serdecznie zapraszam.

– Damian Łukarski

 Kierownik Autoryzowanego Serwisu Volkswagena


Artykuł sponsorowany

Komentarze

Jedna odpowiedź na „4 porady jak przygotować samochód na wakacje”

  • Mój focus właśnie byl na przegladzie w ASO, za 79 zł sprawdzono płyny, światła, stan opon i hamulców, amortyzatorów. Minimalny koszt a auto sprawdzone wzdłuż i wszerz, gotowe do drogi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Pogoda dla Biedruska
27°
całkowite zachmurzenie
wilgotność: 55%
wiatr: 5m/s płd. wsch.
Max: 28 • Min: 27
28°
Pon
28°
Wt
29°
Śr
Weather from OpenWeatherMap