Dokładnie 25 lat temu do Biedruska zostało przetransportowanych około 600 żołnierzy z 12 państw (m.in. Amerykanie, Niemcy, Hiszpanie i Włosi, ale też Bułgarzy, Litwini, Czesi i Polacy). W ten sposób właśnie w praktyce realizowany był program „Partnerstwo dla Pokoju”, wystosowany kilka miesięcy wcześniej przez NATO. 

Dla Biedruska ćwiczenia „Cooperative Bridge” znaczyły wiele. Dla Polski i Europy Środkowo-wschodniej jeszcze więcej, ale w innym wymiarze. Przez najbliższych kilka dni prezentować będziemy materiały nadesłane przez czytelników i uzbierane przez nas pamiątki tych wydarzeń.

Zacznijmy od tego jak manewry opisuje nasza Biedruskowa kronika, a dokładniej rzecz ujmując Kronika „3 Pułku Rakiet im. Króla Stefana Batorego” (pułk rozwiązany:

W dniach 12-16 września 1994 roku pułk gościł uczestników ćwiczenia pod kryptonimem „ Cooperative Bridge-94” (Most Współpracy). Było to pierwsze w Polsce ćwiczenie prowadzone w ramach programu „ Partnerstwo dla pokoju”. Jego celem było przygotowanie wojsk do realizacji zadań w operacjach pokojowych ONZ i misjach humanitarnych. W trwających 5 dni ćwiczeniach wzięło udział ok. 900 żołnierzy z Bułgarii, Czech, Danii, Holandii, Litwy, Niemiec, Polski, Rumunii, Słowacji, Ukrainy, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Włoch oraz blisko 500 dziennikarzy. Kierownictwo ćwiczenia sprawował sztab złożony z polskich i amerykańskich oficerów, którym kierowali gen. mjr William G. Carter – dowódca 1 amerykańskiej dywizji pancernej i gen. bryg. Zygmunt Sadowski – szef sztabu ŚOW. Ćwiczenie odbywało się pod auspicjami Naczelnego Dowódcy Połączonych Sił Zbrojnych NATO w Europie gen. George`a Joulwana. Na uroczyste zakończenie przybył Prezydent RP – Lech Wałęsa.

Poniżej kilka zdjęć z Kroniki:

Logo „Cooperative Bridge”; najbardziej znane pod postacią naklejki


Konferencja na hali sportowej


Prezydent Lech Wałęsa w Pałacu


Złożenie wiązanki pod pomnikiem bohaterów walki 1939-1945 i Pomnika 7PSK


W najbliższych dniach przedstawimy więcej: historie, relacje, zdjęcia i filmy. Zapraszamy 🙂

Komentarze

2 odpowiedzi na „25 lat od Ćwiczeń „Cooperative Bridge” w ramach programu NATO „Partnerstwo dla Pokoju””

  • Był taki czas.
    Dzisiaj to tylko zapomniana data w historycznym kalendarzu regionu, wojska i kraju.
    Jak widać, w Biedrusku mimo upływu 25 lat, wciąż żyje. To dowód na naszą cenną odrębność lokalną.

  • „Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium.” Józef Piłsudski, parafrazując cytat Marszałka – dopóki są ludzie którzy pamiętają te daty, wydarzenia i je kultywują jest szansa że pozostaną one w ludzkiej pamięci a zwłaszcza w pamięci jak wspomniał autor powyżej, lokalnej naszej małej społeczności

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Pogoda dla Biedruska
20°
bezchmurnie
wilgotność: 60%
wiatr: 4m/s płn. - płn. wsch.
Weather from OpenWeatherMap
Przekaż 1 procent na Drużynę Harcerską z Biedruska