Dziś mija 120 lat od wydarzenia, które na zawsze zmieniło krajobraz Biedruska. O jaką rocznicę chodzi?


To co miało miejsce wtedy w Biedrusku, najlepiej opisze fragment jednego z najbardziej wartościowych artykułów eBiedrusko.pl:
Autor: Mieczysław Dej
tytuł: „19 LIPCA 1901 ROKU” z serii „Widziane z Biedruska”:

120 lat temu rozpoczęto organizację poligonu wojskowego – Truppenübungsplatz Posen oraz budowę obozu ćwiczebnego Warthelager, która obejmowała okres od 1899 do 1900 roku. Urządzenie i pełne wyposażenie obozu zakończono wiosną 1901 roku. Szkolenie oraz działania na poligonie oficjalnie rozpoczęto z dniem 19 lipca 1901 roku. Zadanie to powierzono doświadczonemu dowódcy, pruskiemu generałowi piechoty Friedrich Karl von Stülpnagel.Upamiętniając to ważne wydarzenie dla wojska, w centralnym miejscu obozu postawiono kolumnę z pruskim orłem, opisując i uwypuklając wiodące daty oraz ogólne informacje.


Cały artykuł: https://ebiedrusko.pl/…/widziane-z-biedruska-19-lipca…


Szanowni Państwo, Drodzy Czytelnicy,
Możliwe, że niektórzy z nas zadają sobie pytanie -> takie rocznice się świętuje?
Dla nas, czyli dla ludzi pasjonujących się historią ważna jest pamięć. Wartość niosą na nowo odkryte daty i szczegóły wydarzenia. Do dziś wiele źródeł myli się aż o 3 lata. Wierzymy, że utrwalanie faktów odbywa się także poprzez nagłośnienie i ponowne zreferowanie. Dlatego też w najbliższych dniach zapraszamy do naszego profilu Faceboo na serię postów o powstawaniu Obozu Ćwiczebnego Biedrusko, lub jak kto woli WARTHELAGER.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Pogoda dla Biedruska
15°
zachmurzenie małe
wilgotność: 55%
wiatr: 2m/s płd. - płd. zach.
Max: 14 • Min: 13
16°
Sob
14°
Nd
16°
Pon
Weather from OpenWeatherMap