Kilka dni temu miało miejsce zaprzysiężenie Andrzeja Dudy – nowo wybranego Prezydenta RP. Ustępujący Bronisław Komorowski przez pięć lat stał na czele państwa polskiego. Mało się mówi o wizycie Bronisława Komorowskiego w Biedrusku, a przecież jest to fakt z historii małej podpoznańskiej miejscowości.

Na wstępie należy zaznaczyć, iż odwiedziny te miały miejsce wiosną 1991 roku i nikt nie mógł przypuszczać, że kiedyś zostanie prezydentem RP. W tamtym czasie Bronisław Komorowski pełnił funkcję Wiceministra Obrony Narodowej. Ministrem tego resortu był wtedy Janusz Onyszkiewicz.

Wiceminister, który miał za 20 lat stać się Prezydentem Polski do Biedruska przybył w towarzystwie ówczesnego Szefa Sztabu Generalnego WP gen. Wileckiego. W ramach ćwiczeń poznał problemy Wojsk Rakietowych i Artylerii Wojska Polskiego. Poszukiwano wtedy możliwości wyprodukowania głowic konwencjonalnych do posiadanych nosicieli. Były to lata przełomowe dla tego rodzaju wojsk w następującej nowej demokracji i wyjściu Polski z Układu Warszawskiego. Bronisław Komorowski był pod wrażeniem przeprowadzonych ćwiczeń ogniowych i sprzyjał pozytywnym zmianom w wojskach rakietowych. Poczyniono w tym zakresie prace przygotowawcze. Jednak ostatecznie 3 BROT przeformowano w 3 PRT, a sprzęt wymieniono na zestawy RT Łuna.

Wizyta została udokumentowana na fotografiach:

komorowski w Biedrusku ebiedrusko (Kopiowanie)

Poligon, przy ul Topolowej. W tle wyrzutnia z rakietą szkolną zestaw SCUD (Kliknij w zdjęcie, aby powiększyć)

Od lewej: płk Zygmunt Demidowski – dowódca 3WBA, ppłk Zenon Kłusek – Dowódca 27 da, MON Bronisław Komorowski, gen. br. Wilecki – Szef SG. WP, ppłk ks. kapelan Sternik– Kapelan WL i OPK POZNAŃ. Odwrócony to Dowódca Komendy Poligonu w Biedrusku – płk dypl. Jerzy Klimecki.


komorowski w Biedrusku ebiedrusko 3 (Kopiowanie)

Pluton startowy 1 bs: dowódca plutonu startowego por. Wachowiec wraz z plutonem (Kliknij w zdjęcie, aby powiększyć)


komorowski w Biedrusku ebiedrusko 2 (Kopiowanie)Od lewej: płk Zygmunt Demidowski – dowódca 3WBA, ppłk Zenon Kłusek – Dowódca 27 da, MON Bronisław Komorowski, w tle Dowódca Komendy Poligonu w Biedrusku – płk dypl. Jerzy Klimecki. (kliknij w zdjęcie, aby powiększyć)


Artykuł napisany przy współpracy z żołnierzami służącymi niegdyś w 3WBA i przy pomocy kroniki 3 Pułku Rakiet im. Stefana Batorego.

Komentarze

Jedna odpowiedź na „Bronisław Komorowski odwiedził Biedrusko”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Pogoda dla Biedruska
-4°
zachmurzenie umiarkowane
wilgotność: 95%
wiatr: 2m/s płd. - płd. zach.
Max: -4 • Min: -4
-2°
Wt
-1°
Śr
1°
Czw
Weather from OpenWeatherMap