W poniedziałek 16 listopada odbyło się posiedzenie Komisji Budżetu, Finansów i Rozwoju Gospodarczego Gminy Suchy Las. Organ ten procedował uwagi do propozycji uchwały Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego rejonu Rowu Północnego (tzw. Górka Przybylaka i okolice).

Komisja obradowała w składzie: Joanna Pągowska – Przewodnicząca Komisji, Tomasz Sztolcman, Wiesława Prycińska, Anna Ankiewicz, Krzysztof Łączkowski, Michał Przybylski, Grzegorz Słowiński.
Udział brali także: pracownicy Gminnej Pracowni Urbanistycznej, przedstawiciel inwestora, goście, działacze społeczni, a także redaktorzy eBiedrusko.pl

Najważniejsze ustalenia Komisji i wnioski ze spotkania:
1. Została przyjęta uwaga do MPZP, mówiąca o zmianie przeznaczenia terenu MW (Górka Przybylaka) z zabudowy wielomieszkaniowej na zieleń urządzoną.
2. Została przyjęta uwaga wnosząca zmianę w rodzaju zabudowy. Podjęto decyzję iż na całym terenie MN, będzie możliwość tylko zabudowy jednorodzinnej wolnostojącej.
3. Rozważano zmianę terenu biologicznie czynnego z 30% na 40%. Lecz stosunkiem głosów 5/2 uwaga nie została uwzględniona, natomiast z uwagi na pkt.2 temat wróci podczas sesji Rady Gminy.
4. Póki co odrzucono uwagę mówiącą o doprecyzowaniu zapisów o zabudowie przy terenie UT/US („Przystanek wodny”), jednak gminny planista został poproszony o przedstawienie możliwych zapisów i temat wróci na sesji Rady Gminy.
5. Teren figurki i krzyża przy drodze głównej, prawdopodobnie zostanie odkupiony i zabezpieczony przez osobę prywatną. Zdecydowano by tą sprawę załatwiono bez ingerencji gminy.
6. Nie powstanie park kulturowy na terenach gdzie występują stanowiska archeologiczne.
7. Nie uznano, że potencjalnie uchwalony plan będzie niezgodny ze studium przez złe umiejscowienie oznaczenia przystani wodnej („kotwicy”), jednak podniesiony został głos o możliwości poprawy tego w studium.
8. Nie usunięto zapisu umożliwiającego zbudowanie płotu o wysokości 2,5m przez całą długość Nadwarciańskiego Korytarza Ekologicznego. Padło stwierdzenie, że „wynika to z ustaleń z wojskiem”. Szczegóły ustaleń z MON nie zostały podane do opinii publicznej.
9. Zostały zainicjowane rozmowy inwestora z Urzędem Gminy w celu odkupienia terenu Górki Przybylaka (MW).
10. Pomimo starań wielu osób o zmiany w MPZP, nawet po jego uchwaleniu, możliwa jest zabudowa terenu w oparciu o specustawę zezwalającą na realizację inwestycji bez zgodności z uchwalonym planem.

Nasz krótki komentarz:
Na horyzoncie pojawiły się możliwe zmiany, a te zaczynają nabierać dobrego kierunku. Widać coraz więcej dobrych intencji i to pozwala nam pozytywnie patrzeć w przyszłość. Przed nami jeszcze sesja Rady Gminy, gdzie ponownie odbędzie się głosowanie nad uwagami, tym razem pełnego składu obecnej kadencji.

Prawdopodobnie czeka nas także ponowne wyłożenie planu.
My, tak jak poprzednio obiecujemy: będziemy do samego końca, bacznie obserwować proces tworzenia uchwały.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Pogoda dla Biedruska
23°
pochmurno z przejaśnieniami
wilgotność: 66%
wiatr: 0m/s płd. - płd. zach.
Max: 23 • Min: 22
19°
Czw
11°
Pt
18°
Sob
Weather from OpenWeatherMap
Przekaż 1 procent na Drużynę Harcerską z Biedruska