Podpisz na: https://www.petycjeonline.com/uchwala_antysmogowa_w_suchym_lesie

Już ponad tydzień trwa akcja zbierania głosów poparcia dla petycji antysmogowej przez mieszkańców Gminy Suchy Las. Petycja, skierowana do Wójta i Rady Gminy, ma zwrócić uwagę na problem niskiej emisji, czyli emitowania do powietrza szkodliwych gazów i pyłów ze starych pieców opalanych słabej jakości paliwami. W wielu miejscach w naszej gminie problem ten jest bardzo istotny. Nierzadko generuje on ostre konflikty między mieszkańcami. Wiele osób narzeka na jakość powietrza. O co zatem chodzi mieszkańcom gminy, którzy podpisali petycję?


 

W pierwszym rzędzie chodzi o zauważenie problemu, który istnieje już od wielu lat. Gmina suchy Las jest obecnie jedną z niewielu gmin powiatu poznańskiego, które nie dofinansowują wymiany pieców. Istniejące programy ogrzewania: rządowy i powiatowy – są wykorzystywane w nikłym procencie. Dlatego potrzebne są konkretne działania! Stąd też w petycji wskazano, że potrzebne jest:

I) dofinansowanie wymiany starych pieców opalanych paliwami stałymi i powodujących niską emisję, tak że: najubożsi mieszkańcy Gminy Suchy Las, uprawnieni na podstawie kryterium dochodowego, będą mogli wystąpić o dofinansowanie wymiany starych pieców węglowych na nowoczesne piece węglowe albo gazowe; pozostali mieszkańcy będą mogli ubiegać się o dofinansowanie wymiany starych pieców węglowych na kotły gazowe (lub inne ekologiczne);

(II) wprowadzenie stałego dofinansowania opłat (rachunków) za ogrzewanie budynków paliwami gazowymi dla mieszkańców w trudnej sytuacji materialnej, na podstawie kryterium dochodowego, do ograniczonego metrażu budynków;

(III) wprowadzenia programu „aktywnych konsultacji”, które pozwolą wyznaczyć budynki przyczyniające się w największym stopniu do niskiej emisji na obszarze gminy; w ramach tego programu dla każdego z gospodarstw domowych, które zdecydują się do niego przystąpić, przydzieleni zostaną wyszkoleni konsultanci, udzielający pomocy w ciągu całego procesu pozyskiwania środków finansowych na wymianę pieca czy na ocieplenie domu;

(IV) powołanie koordynatora ds. zwalczania problemu smogu na obszarze Gminy Suchy Las, którego zadaniem będzie koordynacja programu „aktywnych konsultacji”, jak również działania promocyjne i edukacyjne na rzecz czystego powietrza oraz zwiększenie wydatków na zajęcia z edukacji ekologicznej w przedszkolach i szkołach podstawowych na terenie naszej Gminy oraz zwiększenie efektywności w pozyskiwaniu środków zewnętrznych na działania ekologiczne.

Autorzy Petycji


Podpisz na: https://www.petycjeonline.com/uchwala_antysmogowa_w_suchym_lesie

Komentarze

Jedna odpowiedź na „Mieszkańcy gminy Suchy Las dla czystego powietrza, czyli dlaczego warto podpisać petycję antysmogową.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Pogoda dla Biedruska
26°
rozproszone chmury
wilgotność: 39%
wiatr: 6m/s płd.
Max: 25 • Min: 25
24°
Śr
24°
Czw
22°
Pt
Weather from OpenWeatherMap
Przekaż 1 procent na Drużynę Harcerską z Biedruska