22 marca na naszym Facebook’u, za sprawą zaniepokojonego czytelnika, zapytaliśmy o Państwa odczucia związane ze skalą wycinek w okalających Biedrusko lasach państwowych. Jedną ze wstawionych grafik była mapa organizacji Lasy i Obywatele. O komentarz spytaliśmy także Nadleśnictwo Łopuchówko i kilka godzin później mieliśmy komentarz, a także obietnicę rozszerzonej wypowiedzi.

Nasz post znajduje się pod LINKIEM, pod treścią i zdjęciami można także odczytać wstępny komentarz m.in. Nadleśnictwa Łopuchówko, który cytujemy poniżej:

Wszystkie prace na terenie Nadleśnictwa Łopuchówko wykonywane są zgodnie ze stworzonym przez specjalistów, konsultowany społecznie i zatwierdzonym przez ministra środowiska na lata 2018-2027 Planem Urządzenia Lasu.

W naszych lasach prowadzimy trwałą, zrównoważoną i wielofunkcyjną gospodarkę leśną.

Lasy na terenie Nadleśnictwa Łopuchówko dają nam rocznie w zaokrągleniu 6 metrów sześciennych drewna na rok na hektar, a my leśnicy zarządzający nimi odpowiedzialnie, pozyskujemy z nich 3 metry sześcienne na rok na hektar.

Warto też wspomnieć, że drewno jest ODNAWIALNYM i najbardziej EKOLOGICZNYM SUROWCEM na świecie. Ma ponad 30 000 zastosowań i ciągle przybywa nowych.

Drewno z naszych lasów jest wykorzystywane przez odpowiedzialnych przedsiębiorców w sposób zrównoważony. Drewno pochodzące z naszych lasów posiada certyfikaty.

Drzewa cenne dla różnorodności biologicznej zawsze zostawiamy na powierzchni
• Drzewa dziuplaste – pełnią rolę schronienia dla ptaków, ssaków, owadów – dlatego zostawiamy ich w lesie jak najwięcej
• Drzewa z gniazdami wieloletnimi np. ptaków szponiastych lub bociana czarnego podlegają ochronie. Wokół nich wyznacza się specjalną strefę ochronną, a drzewa które rosną w takiej strefie, także podlegają ochronie.
• Drzewa i krzewy owocowe – leśnicy niezwykle cenią sobie rodzime gatunki drzew i krzewów owocowych. Spacerując po lesie, spotkać można bzy, śliwy, jarzęby, dzikie jabłonie czy grusze. Ich kwiaty wiosną przyciągają wiele gatunków owadów, a owoce zapewniają pożywienie leśnym ptakom i ssakom.
• Kępy – na powierzchniach objętych zabiegami leśnicy zostawiają fragmenty lasu, aż do jego naturalnego rozpadu.

Z garścią szczegółowych informacji odezwiemy się w najbliższym czasie. Miło nam, że nasze praca wzbudza Państwa zainteresowanie. Chętnie udzielimy odpowiedzi na zadane pytania. Ze względu na pracę zdalną, izolacje, kwarantanny zajmie nam to min. tydzień.

Tak jak obiecano, na naszą skrzynkę mailową trafiła bardziej rozbudowana odpowiedź, za którą serdecznie dziękujemy. Aby nie zmieniać formatu i nie tracić zamieszczonej grafiki wklejamy odebrany PDF poniżej:

Zachęcamy wszystkich do zapoznania się z treścią i w razie pytań lub wątpliwości, będziemy starać się przesyłać je na bieżąco do Nadleśnictwa.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Pogoda dla Biedruska
9°
zachmurzenie duże
wilgotność: 68%
wiatr: 3m/s płd.
Max: 9 • Min: 8
15°
Śr
13°
Czw
14°
Pt
Weather from OpenWeatherMap