Ustalając szczegóły historii naszej miejscowości musimy także sięgać do okresów, które budzą pewne kontrowersje i opowiadają o faktach przynoszących niekoniecznie chlubę. Negatywne odczucia związane z Biedruskiem często są przywoływane w związku z poznańskimi wydarzeniami czerwcowymi 1956 roku. 

Jesteśmy świadomi historii i zdajemy sobie sprawę, z sytuacji geopolitycznej roku 1956. Wiadomo, że wtedy w Biedrusku służyli żołnierze, którzy musieli wykonywać rozkazy swoich dowódców. Tak też stało się gdy generalicja Ludowego Wojska Polskiego zdecydowała się zainterweniować militarnie na ulicach stolicy Wielkopolski.

Z okresu lat 50′ i 60′ brakuje nam relacji i wspomnień żołnierzy. Do niedawna prawie wcale o tym nie mówiono. Czasy jednak zmieniły się, a historię warto odświeżyć i zarchiwizować. Apelujemy zatem do osób pamiętających tamte czasy lub znających służących wtedy żołnierzy o KONTAKT z redakcją.

czołg na ulicyKliknij, aby powiększyć zdjęcie

Troszkę już wiemy…

(…)
28 czerwca Godz. 11.00-14.00:
Znajdujący się przy ul. Młyńskiej demonstranci weszli do budynku Sądu Powiatowego i prokuratury, wyrzucili na ulicę akta i podpalili je. Około 11.30 został rozbity magazyn broni znajdujący się w budynku więzienia, w wyniku czego 80 jednostek broni oraz amunicja dostały się w ręce manifestantów.

Około 11.00 komendant Oficerskiej Szkoły Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych (OSWPiZ) skierował do ochrony wyznaczonych obiektów około 300 elewów szkoły oraz 16 czołgów, dwa transportery opancerzone (BTR-y) i 30 samochodów. Kilka czołgów jadących w rejon ul. Kochanowskiego podpalono butelkami z benzyną. Żołnierzy zmuszono do opuszczenia samochodów. Po 12.00 wysłano kolejną grupę z OSWPiZ składającą się z czterech czołgów i dwóch plutonów podchorążych. Około 12.30 demonstranci opanowali dwa czołgi i rozbroili ich załogi. O 13.00 komendant OSWPiZ przeprowadził rozmowę z szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Jerzym Bordziłowskim. Następnie polecił ściągnąć z obozu ćwiczebnego w Biedrusku pięć plutonów podchorążych i 13 czołgów.
Wcześniej gen. Jerzy Bordziłowski zarządził alarm bojowy dla całego 2. Korpusu Pancernego znajdującego się na poligonie w Biedrusku.
W rejonie ul. Kochanowskiego nasilała się wymiana ognia, trwało oblężenie gmachu UB, ostrzał budynku prowadzono z ponad 20 stanowisk.

Godz. 14.00-18.00: Około 14.00 wylądowała na Ławicy grupa osób z gen. Popławskim na czele, który przejął kierownictwo nad siłami porządkowymi w Poznaniu. O 15.00 komendant OSWPiZ skierował w rejon budynku WUBP grupę uderzeniową ściągniętą z Biedruska, składającą się z ośmiu czołgów i 120 podchorążych. Pododdziały napotkały jednak silny opór demonstrantów. Grupom podchorążych udało się ostatecznie przedrzeć do okrążonego gmachu po przeszło dwóch godzinach i o 17.30 został zamknięty zewnętrzny pierścień wokół budynku WUBP. Po 16.00 do akcji weszły jednostki 2. Korpusu Pancernego.
Uzbrojone grupy rozbroiły w tym czasie: Studium Wojskowe w Wyższej Szkole Rolniczej (godz. 14.30), VIII Komisariat MO na Junikowie (godz. 15.00), Studium Wojskowe przy Akademii Medycznej (godz. 15.30), V Komisariat MO na Wildzie (godz. 16.00), posterunek MO w Swarzędzu (godz. 17.00) i Puszczykowie (godz. 18.00).
Do 18.00 jako pierwsze wkroczyły do Poznania jednostki 19. Dywizji Pancernej 2. Korpusu Pancernego. (…)

To tylko fragment z kalendarium Instytutu Pamięci Narodowej opowiadający o Wydarzeniach Czerwcowych i interweniujących czołgach z Biedruska.

Ważne są nie tylko zdjęcia czy suche fakty. Olbrzymim historycznym skarbem są osobiste wspomnienia i odczucia związane z tymi wydarzeniami. Prócz walki na ulicy rozgrywała się także bitwa w głowie każdego uczestnika wydarzeń, po każdej z dwóch stron. Oto właśnie chodzi i to właśnie koniecznie należy przelać na papier/monitor.

Wszystkich, którzy potrafią pomóc prosimy o napisanie na mail: kontakt@ebiedrusko.pl


Źródło zdjęcia i cytatu: www.czerwiec56.ipn.gov.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Pogoda dla Biedruska
9°
zachmurzenie duże
wilgotność: 50%
wiatr: 4m/s płd. - płd. zach.
Max: 12 • Min: 10
21°
Sob
19°
Nd
18°
Pon
Weather from OpenWeatherMap