14 czerwca podczas Festynu Rodzinnego odbyła się konferencja pod hasłem „Biedrusko od wczoraj do dziś”. Zapraszamy do przeczytania krótkiego podsumowania.


Konferencja była pierwszą częścią festynu organizowanego przez Pałac Biedrusko, Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych oraz Stowarzyszenie Biedrusko. Festyn został objęty patronatem honorowym w-ce Wojewody Wielkopolskiego Doroty Kinal oraz Wójta Gminy Suchy Las Grzegorza Wojtery. Zaplanowanych było pięć wystąpień, które miały trwać w sumie godzinę, jednak złożoność niektórych zagadnień znacznie wydłużyła czas trwania konferencji. Przed rozpoczęciem wykładów głos zabrała w-ce Wojewody Wielkopolskiego Dorota Kinal. W imieniu całej społeczności podziękowała właścicielowi Pałacu i pomysłodawcy konferencji Panu Janowi Kucharskiego odznaczając go medalem.

DSC_0030 (Kopiowanie)w-ce Wojewody Wielkopolskiego Dorota Kinal i właściciel Pałacu Jan Kucharski


1. Krzysztof Łączkowski – Historia Biedruska

Jako pierwszy wystąpił dobrze znany mieszkańcom Biedruska pan Krzysztof Łączkowski. Tematem przemówienia były jakże ciekawe dzieje Biedruska. Cofnęliśmy się do XIII wieku, kiedy to pojawiły się pierwsze wzmianki o naszej miejscowości. Pan Krzysztof przeprowadził słuchaczy przez najważniejsze wydarzenia, które rozegrały się na naszych ziemiach. Opisane zostały czasy przedwojenne, kiedy do Biedruska przybył ród von Treskow, czasy obu wojen oraz okres powojenny. Większość informacji, które zostały przedstawione, są dostępne na naszym portalu w zakładce „O Biedrusku”, dział „Historia” => https://ebiedrusko.pl/o-biedrusku-2/#_Toc408942784

DSC_0040 (Kopiowanie)Krzysztof Łączkowski podczas wykładu na temat historii Biedruska


2. Ryszard Chruszczewski – Biedrusko w powstaniu wielkopolskim

Drugi wykład wygłosił historyk Ryszard Chruszczewski. Tematem przewodnim było powstanie wielkopolskie w kontekście Biedruska. Wielu słuchaczy nie zdawało sobie sprawy z roli jaką nasza miejscowość odegrała w tymże zrywie. Sam mówca podkreślał wielokrotnie, że jego zdaniem o Biedrusku mówi się za mało w tym temacie. Potwierdzeniem tego była odczytana relacja naocznego świadka i uczestnika, jednego z żołnierzy, który stacjonował w ówczesnym obozie i który przyczynił się do jego odbicia. Mamy nadzieję, że w przyszłości uda nam się w całości przedstawić tę relację.

DSC_0047 (Kopiowanie)Ryszard Chruszczewski opowiada o Powstaniu Wielkopolskim


3. Fryderyk Mudzi – Rodzina von Treskow i ziemiaństwo niemieckie podczas zaborów

Jako kolejna odczytana została monografia na temat Rodziny von Treskov. Autor w szczegółowy sposób opisał motywy rodziny, które skłoniły do zajęcia okolicznych terenów. Przedstawiony został majątek, opisane zostały obiekty zarówno w Biedrusku, jak i Owińskach i Radojewie. Poruszone zostały wątki obyczajowe i kulisy zajmowania kolejnych ziem.

DSC_0054 (Kopiowanie)


4. Rudiger von Treskov – stosunek rodziny do Polski i Polaków po 70 latach

Jako ostatni, głos zabrał Rudiger von Treskov, potomek rodu. Słuchacze mieli okazję poznać szczegółowo historię rodziny. Pojawiło się wiele informacji, które pochodzą z przekazów ustnych, nie sposób znaleźć je żadnych publikacjach. Pan von Treskov nie wstydził się mówić o kontrowersjach obyczajowych związanych z jego przodkami. W sposób szczegółowy opisał najważniejsze wydarzenia, które miały miejsce w okolicy. Wykład ten był swoistym powrotem do przeszłości. Jedyne, czego zabrakło w naszym odczuciu, to pokazanie zdjęć z tamtego okresu. O wielu zdjęciach była nawet mowa podczas rozmowy, niestety nie zostały one pokazane.

DSC_0053 (Kopiowanie)Rudiger von Treskov (w środku)


Niestety właściciel pałacu, pan Jan Kucharski nie zdążył wygłosić swojego wykładu, zdecydował się on przekazać swój czas panu von Treskov. Na szczęście udało się zadać kilka pytań potomkowi rodu. Publiczność chętnie uczestniczyła w dyskusji zadając pytania między innymi o: posiadłość w Radojewie, losy cmentarza rodzinnego oraz samą osobę pana Rudigera. Co ciekawe, on sam uchylił rąbka tajemnicy i zdradził, że pracuje w kancelarii kanclerz Niemiec Angeli Merkel.

DSC_0062 (Kopiowanie)Pytania od słuchaczy

DSC_0042 (Kopiowanie)Publiczność z zaciekawieniem słuchała wykładów

DSC_0019 (Kopiowanie)Nie zabrakło przedstawicieli CSWLąd

DSC_0070 (Kopiowanie)Od lewej: syn Rudigera von Treskow, w-ce Wojewody Wielkopolskiego Dorota Kinal, Tłumaczka, Rudiger von Treskov


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Pogoda dla Biedruska
9°
zachmurzenie duże
wilgotność: 49%
wiatr: 2m/s zach.
Max: 9 • Min: 9
10°
Śr
8°
Czw
14°
Pt
Weather from OpenWeatherMap